Menü

Érdekes, új ismeretek az öregedésről

Az öregedés természetes folyamat, bár ma már gyakran úgy jelenik a meg a köztudatban, mint egy rettegett kór, melynek megakadályozására mindent be kell vetni. A probléma valójában az idő előtti öregedésnél, és az idős korra jellemző betegségeknél kezdődik.

A legújabb kutatások egyértelműen utalnak arra, hogy a genetikai meghatározottság szerepe túl nagy hangsúlyt kapott eddig, egyre jobban felértékelődik a gondolkodásmód, az életmód, a mikrobiológiai környezet jelentősége. Így az öregedési folyamatok esetében is érdemes ezeket a dimenziókat előtérbe helyezni. Ez alapján pedig megállja a helyét az az általános tanács is, hogy a rendszeres mozgás és a helyes táplálkozás teszi lehetővé, hogy idősebb korban is minőségi életet tudjunk élni.

Alapvető megállapítás az is, hogy az oxigén tartja fiatalon a sejteket. A szöveti oxigén ellátottság 40 éves kor felett fokozatosan csökken, és ez valóban befolyásolja az öregedési folyamatot. A szövetek oxigénszintjének csökkenése azonban nem korhoz kötött, az életmóddal egyértelműen befolyásolható. Így lehetséges az, hogy van, akinek még idősebb korában is magas ez az érték, és van olyan is, akinek korához képest alacsony. Mindez a biológiai öregedés mértékéről árulkodhat, bár krónikus betegségek is erőteljesen befolyásolják a szöveti oxigén ellátottság szintjét (ezekben az esetekben alacsony ez az érték). A szakemberek azonban olyan összefüggéseket is feltérképeztek, mely szerint bár a szöveti oxigénszint biológiai tényező, mégis olyan hatások is befolyásolhatják mértékét, mint például a lelki állapot. Ezért a pozitív gondolkodás, a harmonikus kedélyállapot és a sok nevetés is joggal mondható az öregedés ellenszerének.

A táplálékkiegészítők hatása vitatott kérdés. Megfigyelések szerint vannak olyan készítmények amelyek valóban pozitívan befolyásolják az egészségi állapotot és az erőnlétet, de mivel ezeket általában felvilágosultabb, rendezettebb anyagi helyzetű fogyasztók vásárolják, akik életmódjukkal is hozzájárulnak egészségük megőrzéséhez, kérdéses a közvetett hatásfok mértéke.

A szintetikus hormonpótlást, mint terápiát az öregedés ellen, alapvetően nem ajánlják, mivel tartósan nem képes helyreállítani a szervezet egyensúlyát, csak átmeneti hatása van, ami így végül nem éri el a valódi célját.

Fotó:
pixabay.com

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.