Itt az ideje kitisztítani a légkondit
- Dátum: 2014.04.11., 19:49
- baktérium, betegség, Légkondicionáló, tisztítás, tüdőgyulladás, vírus
Ahogyan egyre melegebb és melegebb a hőmérséklet, az elmúlt hónapokban hanyagolt légkondicionálók is egyre gyakrabban vannak bekapcsolva. Az első használat előtt nem árt átnézetni, kitisztítani a berendezéseket.
A különböző légkondicionáló berendezések betegségeket okozhatnak, és nem elsősorban a hideg levegő miatt. Az eszközökben baktériumok, vírusok és gombák szaporodhatnak el, amelyek a levegőben keringve bejutnak az emberi szervezetbe. Ezek a kórokozók többfajta betegséghez vezethetnek, amelyek között vannak igen súlyosak is. A légkondi szárítja a nyálkahártyát, ami a kellemetlen tünetek mellett épp az említett kórokozók megtelepedésének kedvez. Köhögés, orrfolyás, kötőhártya-gyulladás fordulhat elő és a legsúlyosabb esetekben tüdő és vesegyulladást kaphatunk.
Éppen ezért a szezon beindulása előtt érdemes kezelésbe venni a légkondicionálót, a legjobb, ha szakemberrel tisztíttatjuk ki a berendezést. Azt is ajánlják, hogy a téli időszakban is kapcsoljuk be egyszer kétszer, illetve a meleg időszak végén is nézetesük meg légkondinkat.
Persze kórokozók nélkül is lebetegedhetünk a légkondicionálásától, elsősorban akkor ha nem rendeltetésszerűen használjuk azt. Ha nagyon lehűtjük az adott helységet, a hőmérséklet ingadozás rosszat tesz szervezetünknek, gyengíti immunrendszerünket. A másik dolog, amennyiben közvetlenül és tartósan kitesszük magunkat a hideg levegőnek, ízületi és izompanaszaink lehetnek.
Fotó:
sxc.hu
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.