Ereink egészsége- Hogyan előzhetjük meg az infarktust?
- Dátum: 2014.05.03., 21:35
- életmód, érfal, érrendszeri megbetegedés, infarktus, megelőzés
A szív- és érrendszeri betegségek egyre több embert érintenek, szinte már népbetegségnek számítanak. Közvetetten az életmóddal, közvetlenül pedig leginkább érelmeszesedéssel áll összefüggésben az infarktus kialakulása.
Ezért a megelőzés egyik fontos területe, ereink állapota, melyek, ha egészségesek, akkor rugalmasak és belső faluk sima, plakkmentes. Amikor az erekben lerakodások keletkeznek, akkor átmérőjük és áteresztő képességük jelentősen csökken, nő a vérrög képződés kockázata.
Ahhoz hogy elkerüljük ezt a folyamatot, és megőrizzük ereink egészségét elsősorban vérnyomásunkat kell kordában tartanunk. A vérnyomás ingadozása különösen rossz hatással van ereink állapotára, elősegíti a lerakodások kialakulását. Az életmód több szempontból is meghatározó lehet az infarktusmegelőzésében. Egyrészről a stresszes életmód hatására gyakran felléphet egy hirtelen vérnyomás emelkedés, mely könnyedén elindíthat egy plakkleválási folyamatot az erekben. Persze a stressz mérséklése, vagy az életmód radikális változtatása nem könnyű feladat, és nem is kivitelezhető minden helyzetben. Éppen ezért érdemes stressz-kompenzációs gyakorlatokat rendszeresítenünk életünkben, ilyen lehet például a jóga, a meditáció, a relaxáció, vagy egyszerűen egy kikapcsolódást jelentő hobbi.
De az életmód más szempontból is fontos területe lehet ereink egészségének megőrzése céljából. A rendszeres testmozgás bizonyítottan pozitív hatással van az érfalakra, növeli azok feszességét, és elősegíti tisztulásukat, vagyis a plakkok eltávolítását. Persze olyan testmozgást érdemes választanunk, amely megtornáztatja a keringést, de nem túl megterhelő.
Az alkoholfogyasztás, de főként a rendszeres dohányzás komolyan károsítja hosszú távon ereink állapotát. A dohányzás a keringési betegségek egyik kiemelt jelentőségű kockázati tényezője, mivel jelentősen hozzájárul az érelmeszesedés folyamatához.
Az sem új felfedezés, hogy a vércukorszint, a koleszterinszint illetve a vérzsír szintje is alapvetően befolyásolja érfalaink állapotát. Ezeket táplálkozással és testmozgással tudjuk kontrollálni, ami szintén fontos eleme lehet az érrendszeri megbetegedések megelőzésének.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.