A fotelpatkányok kora
- Dátum: 2014.05.06., 10:55
- cukorbetegség, elhízás, fejlődő világ, Fotelpatkány, internet, televízió
Fotelpatkány – így hívják azokat az embereket, akik idejük jelentős részét kényelmesen ülve töltik, miközben televízióznak, számítógépeznek, és nassolnak. Sajnos ez a szó manapság társadalmunk egészére is egyre inkább jellemző.
Hiába az egészséges életmód egy növekvő népszerűsége, ez jelenleg a fotelpatkányok világa. Legalábbis, ami a világ fejlett részét illeti, az emberek a nap jelentős részében ülnek, a szabadidejükben és a munkahelyükön is. Lassan mindenki kívülről fújja ennek hátulütőit: elhízás, cukorbetegség, anyagcserezavarok, szív és érrendszeri megbetegedések.
Ez a probléma komplett társadalmakat érint, s ezt bizonyítja az a nemrég elkészült kutatás, amely a közepesen és alacsonyan fejlett országokat vizsgálta. Kimutatták, hogy ezek a térségek is hasonló úton vannak, mint a Föld már fejlett régiói. Azaz minél több televíziót, számítástechnikai eszközt és autót engedhetnek meg maguknak, annál inkább felütik fejüket a civilizációs betegségek és egyéb problémák. A „fejlődés” egyre több és több cukorbeteget és elhízott embert jelent.
Egészségtudatosság ide, vagy oda, a fejlett technikával rendelkezők között nagyobb arányban vannak elhízottak és egészségtelenebbek.
A televíziót lassan felváltja az internet, de a világháló potenciálisan még több fotelben töltött órát jelent. A mozgásszegény életmód és a magas kalóriabevitel pedig ezzel hatalmas terepet kap az emberiség életében. Ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni.
Fotó:
pixabay.com
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.