Menü

A magas vérnyomás és ami mögötte van

A magas vérnyomás tipikus időskor betegség, ám megelőzését jóval korábbra kell időzíteni. A táplálkozás és a mozgás mellett érdemes szűrővizsgálatokra is járni.

A 70-75 év felett igen gyakran előforduló, időskori magas vérnyomás jelentős része megelőzhető, de ehhez évtizedekkel korábban kell gondolni a betegségre. Kutatások már korábban bebizonyították, hogy az időskori magas vérnyomás 40-50 éves korban „elcsíphető”, ám ehhez figyelni kell jelekre. Sajnos erre, és az ennél fiatalabb korosztályokra jellemző, hogy nem járnak eleget a különböző szűrővizsgálatokra, nem foglalkoznak vele, vagy nem ismerik fel a korai jeleket. Pedig, tudatosabb gondolkodással nemcsak a magas vérnyomás, hanem az abból fakadó más egészségügyi problémák is megelőzhetőek lennének.

A gyakori vérnyomásmérés és az ezzel kapcsolatos orvosi szaktanács kikérése később több gondot is megspórolhat nekünk.

A tudatossághoz természetesen a mozgás gazdag életmód, valamint a megfelelő táplálkozás is hozzátartozik. Mindkettő esetében nagyon fontos a korai kezdés, s bizony ezt a dolgot, már gyermekkorban el lehet rontani. Az elhízás komoly veszélyforrás, emellett a kevesebb só, több zöldség és gyümölcs alapelvet érdemes észben tartani.

A tartósan magas vérnyomás káros, ahogyan az sem túl jó, ha ezt hosszabb távon kell gyógyszeresen kezelni. Ennek, és más betegségek kialakulásának megelőzésére érdemes megfontolni a fent leírtakat.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.