Menü

Ne csak a testet, a lelket is!

Gyakran halljuk: betegségeink mögött valamilyen lelki eredetű dolog áll. Az állítást elsőre nehéz befogadni, de az igazság az, hogy ez az esetek jelentős részében pontosan így van.

A dolog persze nem új keletű, évszázadokkal ezelőtt, és a világ bizonyos pontjain ma is, nagyon is tisztában voltunk/vannak a fenti állítás igazságtartalmával. A nyugatinak nevezett orvoslás időközben másfelé kanyarodott, a fizikai, anyagi oldal került fókuszpontba, de mostanában ismét teret kap a lelki, pszichológiai háttér vizsgálata. Persze ehhez nem kell feltalálni a spanyolviaszt, ugyanakkor a gondolkodásváltás nem egyszerű feladat.

A mai, legtöbb helyen gyakorolt protokoll pofonegyszerű: valaki beteg lesz, megkapja a megfelelő kezelést és/vagy gyógyszert, és a dolgok ezzel el is vannak rendezve. Még akkor is, ha az adott kezelés és/vagy gyógyszer történetesen nem is hatásos.

A helyes út ezzel szemben az, hogy a fizikai tünetekre koncentráló orvosok mellett megfelelően képezett pszichológusok, pszichiáterek is segítség a betegek gyógyulását. Erre egyébként hazánkban is egyre több akarat és hajlandóság van, persze a „bevált” rendszeren nem könnyű rövid idő alatt reformokat végrehajtani.

A lelki segítséget nem csak úgy kell elképzelni, hogy a pszichológus megpróbálja megkeresni az adott betegség esetleges mentális hátterét, hanem ez alatt felépülés utáni kezelést is értünk. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb betegnek, akár cukorbeteg, szívproblémákkal küszködő, vagy esetleg krónikus fejfájás gyötri, szüksége van arra, hogy a fizikai kezelés után lelki kezelésen is átessen. Sokukban ez az igény persze nem tudatosul, ugyanakkor, ha valaki segít feldolgozni a betegséget, vagy épp a gyógyulást (ezzel párhuzamosan mondjuk életmódbeli tanácsokat ad), az bizony nagyban megkönnyítheti a páciens jövőjét, vagy akár meg is akadályozhatja az újabb baj megtörténtét.

Fotó:
pixabay.com

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.