Ha egészséges kutyát szeretnénk, kerüljük a szaporítókat!
- Dátum: 2014.05.29., 12:21
- állat, chip, kiskutya, kutya, kutyatenyésztés, oltás, szaporítás, törzskönyv
Kutyavásárláskor a legtöbb ember nincs tudatában, kitől is vesz igazából kutyát: igazi tenyésztőtől, vagy szaporítótól? Aki pénzt kér a kiskutyákért, és esetleg még a kötelező oltásokat is beadatja neki, az már tenyésztőnek vallja magát. A vásárló pedig, ha nem jár megfelelően utána, hogy honnan szerzi be a család új kedvencét, akkor könnyen bérletet válthat az állatorvoshoz a következő években.
Na de honnan tudhatjuk, hogy megbízható-e a tenyésztő, vagy csak a haszonszerzés a célja? Összegyűjtöttük, hogy milyen szempontokra érdemes figyelni.
- Mindig járjunk utána, hogy milyen körülmények között tartják a kutyáikat! Gyanús, ha az eladó nyilvános helyen, parkolókban akarja nekünk átadni az állatot, és nem tudunk semmit a környezetéről, ami sokszor azért van, mert rettenetes állapotok között tartják őket. Állatvásárokban ritkán találkozhatunk megbízható tenyésztőkkel, és így szintén nem sokat tudhatunk meg a kutya hátteréről.
- Tévhit, hogy a törzskönyv valamiféle „luxus-hóbort”, ami csak plusz költséggel jár. Lelkiismeretes tenyésztőnél nem kérdés, hogy csak ezzel együtt ad el kutyakölyköt. Hiszen ez gyakorlatilag a kutya anyakönyvi kivonata. Hiányában egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy fajtatiszta felmenőktől származik. A dokumentum nem csupán a kiállítási, vagy munkavizsga eredmények feljegyzésére szolgál, hanem a szűrővizsgálatok leírására is…
- …merthogy a szűrővizsgálatok nagyon fontosak! A kutyafajta tipikus betegségeinek vizsgálatával elkerülhetjük, hogy egy életen szenvedni lássuk kedvencünket. Ezek a szűrések azonban nem olcsóak, így sajnos tényleg csak a lelkiismeretes tenyésztők végeztetik el azokat.
- Ismérvük, hogy megvizsgálják a következő szempontokat: csak jó idegrendszerű kutyákat pároztatnak, figyelnek azok összeillőségére, valamint küllemére. Nem pároztatnak túl fiatal kutyákat, hiszen sok betegség csak néhány év elteltével mutatkozik meg, és a szukáknak sem tesz jót a túl korai vemhesség.
- A jó tenyésztő megnézi, hogy kinek ad el kiskutyát, hiszen tudni szeretné, hogy az állat jó helyre kerül. Ezért megkérdez minket, hogy milyen célból szeretnénk kutyust, és hogyan szeretnénk tartani. Az átadáskor szerződést köt mindkét fél érdekében, és folyamatosan nyomon követi az állatok sorsát, valamint mindig lehet számítani a tanácsaira, tehát nem tűnik el az eladás után.
- Semmiképp sem adja oda 8 hetes kora előtt a kiskutyákat. Túl korai 6-7 hetes korában elszakítani a kicsiket! Megtanítja őket önállóan enni, méghozzá a fejlődésüket elősegítő, minőségi táplálékokat ad nekik.
- Nemcsak oltva, hanem féregtelenítve, chippelés után adja át a kölyköket.
Ezen szempontok hiányában sajnos valószínűsíthető, hogy szaporítóval van dolgunk, aki haszonszerzésből, vagy csak hobbiból, de sajnos tudatlanul pároztat kutyákat.
Igaz, hogy megfelelő helyről kutyát venni drága (bár a lelkiismeretes állattartás sem olcsó). Ha viszont nem kívánunk nagyobb összeget szánni a kutyavásárlásra, akkor fogadjunk örökbe! Ez ingyenes, és megmenthetünk vele egy állatot, aki éppen arra vár, hogy eljöjjön számára a szerető gazdi.
Fotó:
pixabay.com
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?