Menü

Nem jó, ha passzoljuk az alvást

A végzős középiskolásoknak és a felsőoktatásban résztvevőknek igencsak aktív az év ezen időszaka. A tanulásra mindenkinek más módszere van, egy tanácsot viszont érdemes megfogadni: aludni kell!

A legtöbb diák nem tartja a fokozatosság elvét, így az amúgy is rengeteg tanulnivaló a vizsgaidőszakra iszonyatos méretű, beépítésre váró tudásbázisra duzzad. Ugye, sok mindenkinek ismerős ez...

A legtöbben speciális módszereket fejlesztenek ki a tananyag viszonylag rövid idő alatti agyba lapátolására. A különböző serkentő szerek használata mellett emiatt nagyon sokan a hajrában az olyan feleslegesnek hitt dolgokat is kihagyják, mint az alvás. Ez pedig komoly hiba.

Kutatások bizonyítják, hogy a tanulás utáni alvás segít a dolgok minél hatékonyabb memorizálásában, azaz a virrasztással épp ellenkező hatást érünk el, mint amit szeretnénk.

Ezt persze már korábban is tudták, az újdonság az, hogy most megállapították: alvás közben az agyban olyan fiziológiai változások mennek végbe, amelyek segítik a hosszú távú memóriát. Az idegsejtek információbegyűjtő és továbbító képessége megnő. Legalábbis az állatkísérletek erre engedtek következtetni, gyanús, hogy nincs ez másként az embernél sem.

Azaz a legjobbat akkor teszünk elménkkel, ha tanulás után és még a vizsga előtt hagyjuk pihenni. A dolog persze csak abban az esetben működik, ha valóban megtanuljuk az anyagot, mert különben nincs az az alvás, ami segítene.

Nem mellesleg a serkentőszerek (kávé, energiaitalok) túlzásba vitt használata mellett a kialvatlanság később komoly egészségügyi károkat okozhat szervezetünkben.

Fotó:
pixabay.com

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.