Menü

Az energiaitalok veszélyei

Sokan még most sincsenek tisztában azzal, hogy az energiaitalok több veszélyt is rejtenek magukban. Felelőtlen fogyasztásuk komoly egészségkárosodáshoz vezethet.

Elsősorban a fiatalabb generációt érinti a túlzott energiaital fogyasztás problémája. A tinédzserek és a huszonévesek remek piacot jelentenek ezeknek a termékeknek, amelyek reklámjuk szerint felpörgetnek, energiát adnak, finomak és menők. Jól jönnek a mindennapokban, a tanulásban, a munkában, de hétvégén is kikapcsolódáshoz és bulizáshoz.

Az igazság az, hogy az egyik legnagyobb veszélyt utóbbi esetében jelentik. Már régóta elterjedt szokás az alkohol és az energiaital kombinálása, pedig ez plusz terhet jelent szervezetünknek. Berúgáshoz tehát nem ajánlott az energiaital, hiába hisszük azt, hogy az majd segít éberen maradni, józanít. Józanodásról szó sincs, ellenben testünk több méreganyagot kénytelen feldolgozni, nem beszélve a jelentős mértékű dehidratáltságtól.

Az energiaitalok megemelik a vérnyomást és veszélyt jelentenek azokra, akiknek rejtett szívproblémájuk van. A magas koffeintartalom felpörget egy időre, de a hatás gyorsan múlik, ráadásul komoly teljesítménycsökkenés követi.

Alkohol fogyasztás mellett sportoláskor is kiemelten káros az energiaitalozás, a gyors és túlzott folyadékvesztés komoly problémákat, ájulást, rosszullétet okozhat.

Ha valaki olykor-olykor bedob egy-két energiaitalt, nem lesz baja (a szívproblémákkal küzdőknek ennyit sem szabad!), de mérlegelni kell. A negatív rövid távú hatások mellett a hosszú távú eredmény sem túl kecsegtető: a szív mellett a májnak és a vesének sem túl jó, ugyanakkor több italban az egészség szempontjából számos kérdőjeles összetevő van.

Fotó:
pixbay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.