E-cigi: nem lelépő, hanem belépő?
Sokan támadják az utóbbi időben az elektromos cigarettákat, mondván károsak és ugyanolyan függőséget okozhatnak, mint az igaziak.
Néhány éve igazi e-cigaretta őrület tombolt. Miután bemutatták a terméket, egyre többen kezdték el használni, különösen azoknak volt szimpatikus, aki nem tudtak leszokni a dohányzásról.
Az utóbbi időszakban azonban sok kritika érte az elektromos cigarettákat, sőt a gyártók és forgalmazók mostanában újabb és újabb támadásokkal kénytelenek szembesülni. A kritikák a friss kutatásokból kaptak új muníciót.
Először is, többször hangsúlyozták, hogy az e-cigi sem mentes a káros anyagoktól, hiszen nikotintartalmú folyadékot (illetve néhány termék esetében kérdés, pontosan mit tartalmaz ez a folyadék) párologtat, de ami még ennél is fontosabb, nem lelépő, hanem belépő a dohányzás világába.
A leszokást ugyanis sokak szerint nemhogy nem segíti elő a termék, hanem épp ellenkezőleg, segít(het) a rászokásban. Azáltal, hogy „legalizálja” a cigizést, megszokottá teszi a tevékenységet, illetve azt a képet sugallja, hogy egészséges, azaz oké a dolog.
A szakemberek újra és újra felhívják a figyelmet arra, hogy a nikotin veszélyes anyag, káros, ráadásul függőséget tud okozni.
Magyarországon az elektromos cigarettákat tavaly szigorú szabályozás alá vették, s talán ennek is köszönhetően nálunk kevésbé terjedt a használata.
Fotó:
pixabay.com
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.