Védőnők is szűrhetik- Méhnyakrák
- Dátum: 2014.09.22., 20:32
- ÁNTSZ, méhnyakrák, nőgyógyászat, szűrővizsgálat, védőnő
Egészségünk megőrzése szempontjából fontos témára hívja fel a figyelmünket az elmúlt hetekben a sajtó, a méhnyak rák elleni kampányoltásokat idén ősztől kezdték meg az iskolákban.
A védőoltás, mint ismeretes nem szünteti meg, de jelentősen csökkenti a méhnyak rák kialakulásának kockázatát. Az oltás mellett a rendszeres szűrővizsgálat is fontos bázisa lehet a betegség megelőzésének, de sajnos itthon kevesen járnak nőgyógyászati vizsgálatra, főleg a kisebb településeken, ahol nem is érhető el helyben nőgyógyászati rendelés.
Az ÁNTSZ éppen ezt a tendenciát felismerve azonban már 2008-ban elindított egy olyan programot, melynek keretén belül méhnyakrákszűrésre készítettek fel védőnőket, így jóval hatékonyabbá vált a célcsoport elérése.
A tervek szerint 2015-től akár védőnői feladattá válhat a méhnyakrákszűrés, amely még inkább előmozdíthatja a betegség visszaszorítását, mivel az időben észlelt méhszáj körüli elváltozás gyógyítható.
Ez a program azért „hatásos”, mert a védőnői hálózat minden települést lefed, közvetlenebb kapcsolatban állnak a lakossággal, így valóban hatékonyabban érik el azokat a nőket, akik egyébként nem járnak nőgyógyászhoz, és nem vesznek részt szűrővizsgálaton. Nemcsak „helybe jön” a szűrés, hanem ingyenes is, ami szintén nem elhanyagolható szempont, hiszen a magán nőgyógyászati vizsgálatok nagyon drágák, korábban pedig a szűrést csak 3 évenként támogatta az állam.
A megelőzés fontosságát hangsúlyozza az a tény is, hogy a 45 év alatti nők körében a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos betegség, és hazánkban is több ezer méhnyakrák- megelőző műtétet végeznek el évente.
Fotó:
pixabay.com
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.