Menü

Védőnők is szűrhetik- Méhnyakrák

Egészségünk megőrzése szempontjából fontos témára hívja fel a figyelmünket az elmúlt hetekben a sajtó, a méhnyak rák elleni kampányoltásokat idén ősztől kezdték meg az iskolákban.

A védőoltás, mint ismeretes nem szünteti meg, de jelentősen csökkenti a méhnyak rák kialakulásának kockázatát. Az oltás mellett a rendszeres szűrővizsgálat is fontos bázisa lehet a betegség megelőzésének, de sajnos itthon kevesen járnak nőgyógyászati vizsgálatra, főleg a kisebb településeken, ahol nem is érhető el helyben nőgyógyászati rendelés.

Az ÁNTSZ éppen ezt a tendenciát felismerve azonban már 2008-ban elindított egy olyan programot, melynek keretén belül méhnyakrákszűrésre készítettek fel védőnőket, így jóval hatékonyabbá vált a célcsoport elérése.

A tervek szerint 2015-től akár védőnői feladattá válhat a méhnyakrákszűrés, amely még inkább előmozdíthatja a betegség visszaszorítását, mivel az időben észlelt méhszáj körüli elváltozás gyógyítható.

Ez a program azért „hatásos”, mert a védőnői hálózat minden települést lefed, közvetlenebb kapcsolatban állnak a lakossággal, így valóban hatékonyabban érik el azokat a nőket, akik egyébként nem járnak nőgyógyászhoz, és nem vesznek részt szűrővizsgálaton. Nemcsak „helybe jön” a szűrés, hanem ingyenes is, ami szintén nem elhanyagolható szempont, hiszen a magán nőgyógyászati vizsgálatok nagyon drágák, korábban pedig a szűrést csak 3 évenként támogatta az állam.

A megelőzés fontosságát hangsúlyozza az a tény is, hogy a 45 év alatti nők körében a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos betegség, és hazánkban is több ezer méhnyakrák- megelőző műtétet végeznek el évente. 

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.