Menü

Legyünk kritikusak a „csodaszerekkel” szemben!

Közhely, de nagyon igaz, hogy a beteg ember az utolsó szalmaszálba is kapaszkodik, a mondvacsinált „csodaszerek” mágnesként vonzzák a problémájukra megoldást kereső, laikus, reménykedő embereket.

És ez alól kevés kivitel van. Vagyis nem kell ahhoz halálos betegségben szenvednünk, hogy higgyünk, hinni akarjunk a gyógyulást, egészséget ígérő szerekben. Pedig erre a „hitünkre” kész iparág épült, álhírek és tévhitek sokasága kering, olyan „gyógymódok” és „gyógyszerek” körül, melyek valójában hatástalanok, és hiteltelenek. De az üzlet, az üzlet, és a laikus, gyógyulni vágyó, hiszékeny emberek megtévesztése az igazán jó üzlet.

Azoknak, akik tudatosabban szeretnék laikusként is értelmezni az interneten terjedő egészségügyi híreket, hiteles támpontot adhat többek között a Ködpiszkáló című blog. A blogot hozzáértő szakemberek (vegyész, biológus, gyógyszerész) írják, így segítenek tisztán látni az egészségünkkel kapcsolatos hitek és tévhitek között.

A blog igyekszik felkelteni egészséges szkepticizmusunkat olyan megtévesztő hírek, termékek iránt, melyek hiteltelenek, és szakmailag megalapozatlanok. Tipikus (gyanakvásra okot adó) termékek például, melyek egzotikus országból származó, titkos csodaszerként vannak reklámozva. Sajnos egy jó marketinggel akár fél évig is „élhetnek” olyan termékek, melyek valójában nem hatásosak, de sok ember dől be a propagandának és vásárolja meg őket.

Nem könnyű, de próbáljunk meg némi kritikát gyakorolni ezekkel a „csodaszerekkel” szemben, az említett blogon keresztül például bepillantást kaphatunk azokba a kommunikációs trükkökbe, melyek segítségével teljesen hatástalan gyógymódokat, gyógyszereket adnak el a laikus, gyógyulni vágyó embereknek.

Fotó:
pixabay.com

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.