Menü

Tavaszi fáradtság egész évben?

Mindenki ismeri a tavaszi fáradtság jellegzetes érzését, pedig az energia elvesztése nemcsak abban az év eleji időszakban van jelen. Mi az oka annak, ha elfogy az erőnk?

Az úgynevezett tavaszi fáradtság egy tipikus, jól ismert közhely. Azért alakul ki, mert a téli hónapokban rendszerint kevesebb értékes tápanyagot juttatunk a szervezetünkbe, kevesebbet mozgunk, és kevesebb napfény éri testünket. Szinte mindenki ismeri ezt a jellegzetes energiahiányos érzést, igen ám, de nemcsak tavasszal, hanem az év más szakaszából is. Vajon mi ennek az oka? Mitől alakul ki?

A kialvatlanság túl kézenfekvő ok, de attól még igaz. A megfelelő mennyiségű (és minőségű) alvás sokkal fontosabb annál, mint ahogyan azt sokan gondolják.

Természetesen a táplálkozás itt is döntő jelentőségű. Szervezetünknek szüksége van a megfelelő mennyiségű folyadékra és olyan ételekre, amelyek táplálóak és vitamindúsak, hiszen hosszabb távon ezek biztosítják a frissességet. Kerülni kell a túl sok cukor és szénhidrát bevitelét. Ezek gyorsan juttatnak energiához, hosszabb távon azonban ellentétes hatást váltanak ki.

A mozgás fontossága szintén elég banális magyarázatnak tűnik. Azonban ha valaki nem hisz benne, nyugodtan tegyen próbát. Lehet, hogy közvetlenül a futás, vagy a biciklizés után iszonyatos fáradtnak érezi majd magát, ha jól csinálja, némi idő elteltével ez átfordul igazi, belső feltöltöttségbe.

A kimerültség persze lehet kóros is, azaz okozhatja valamilyen betegség, fertőzés, gyulladás is.

Természetesen nem szabad kihagyni a lelki fáradtságot, ami kihat a testünkre is. A stressz, a túlhajszolt életmód könnyedén okozhat általános levertséget, fizikai fáradtságot.

Fotó:
pixabay.com

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.