Tavaszi fáradtság egész évben?
- Dátum: 2014.10.26., 19:27
- energiahiány, Fáradtság, levertség, stressz, tavaszi fáradtság
Mindenki ismeri a tavaszi fáradtság jellegzetes érzését, pedig az energia elvesztése nemcsak abban az év eleji időszakban van jelen. Mi az oka annak, ha elfogy az erőnk?
Az úgynevezett tavaszi fáradtság egy tipikus, jól ismert közhely. Azért alakul ki, mert a téli hónapokban rendszerint kevesebb értékes tápanyagot juttatunk a szervezetünkbe, kevesebbet mozgunk, és kevesebb napfény éri testünket. Szinte mindenki ismeri ezt a jellegzetes energiahiányos érzést, igen ám, de nemcsak tavasszal, hanem az év más szakaszából is. Vajon mi ennek az oka? Mitől alakul ki?
A kialvatlanság túl kézenfekvő ok, de attól még igaz. A megfelelő mennyiségű (és minőségű) alvás sokkal fontosabb annál, mint ahogyan azt sokan gondolják.
Természetesen a táplálkozás itt is döntő jelentőségű. Szervezetünknek szüksége van a megfelelő mennyiségű folyadékra és olyan ételekre, amelyek táplálóak és vitamindúsak, hiszen hosszabb távon ezek biztosítják a frissességet. Kerülni kell a túl sok cukor és szénhidrát bevitelét. Ezek gyorsan juttatnak energiához, hosszabb távon azonban ellentétes hatást váltanak ki.
A mozgás fontossága szintén elég banális magyarázatnak tűnik. Azonban ha valaki nem hisz benne, nyugodtan tegyen próbát. Lehet, hogy közvetlenül a futás, vagy a biciklizés után iszonyatos fáradtnak érezi majd magát, ha jól csinálja, némi idő elteltével ez átfordul igazi, belső feltöltöttségbe.
A kimerültség persze lehet kóros is, azaz okozhatja valamilyen betegség, fertőzés, gyulladás is.
Természetesen nem szabad kihagyni a lelki fáradtságot, ami kihat a testünkre is. A stressz, a túlhajszolt életmód könnyedén okozhat általános levertséget, fizikai fáradtságot.
Fotó:
pixabay.com
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.