Menü

Tavaszi fáradtság egész évben?

Mindenki ismeri a tavaszi fáradtság jellegzetes érzését, pedig az energia elvesztése nemcsak abban az év eleji időszakban van jelen. Mi az oka annak, ha elfogy az erőnk?

Az úgynevezett tavaszi fáradtság egy tipikus, jól ismert közhely. Azért alakul ki, mert a téli hónapokban rendszerint kevesebb értékes tápanyagot juttatunk a szervezetünkbe, kevesebbet mozgunk, és kevesebb napfény éri testünket. Szinte mindenki ismeri ezt a jellegzetes energiahiányos érzést, igen ám, de nemcsak tavasszal, hanem az év más szakaszából is. Vajon mi ennek az oka? Mitől alakul ki?

A kialvatlanság túl kézenfekvő ok, de attól még igaz. A megfelelő mennyiségű (és minőségű) alvás sokkal fontosabb annál, mint ahogyan azt sokan gondolják.

Természetesen a táplálkozás itt is döntő jelentőségű. Szervezetünknek szüksége van a megfelelő mennyiségű folyadékra és olyan ételekre, amelyek táplálóak és vitamindúsak, hiszen hosszabb távon ezek biztosítják a frissességet. Kerülni kell a túl sok cukor és szénhidrát bevitelét. Ezek gyorsan juttatnak energiához, hosszabb távon azonban ellentétes hatást váltanak ki.

A mozgás fontossága szintén elég banális magyarázatnak tűnik. Azonban ha valaki nem hisz benne, nyugodtan tegyen próbát. Lehet, hogy közvetlenül a futás, vagy a biciklizés után iszonyatos fáradtnak érezi majd magát, ha jól csinálja, némi idő elteltével ez átfordul igazi, belső feltöltöttségbe.

A kimerültség persze lehet kóros is, azaz okozhatja valamilyen betegség, fertőzés, gyulladás is.

Természetesen nem szabad kihagyni a lelki fáradtságot, ami kihat a testünkre is. A stressz, a túlhajszolt életmód könnyedén okozhat általános levertséget, fizikai fáradtságot.

Fotó:
pixabay.com

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.