Menü

Prosztata-gondok: gyógyszer helyett tökmagolajat! - kenyérrecettel

Elég csak leülni egy tévés reklámblokk elé, és általában legalább kétféle prosztatagyógyszer reklámjával találkozhatunk. Ennek ellenére sokan számolnak be arról, hogy a komolyabb prosztataproblémákon nem segítenek ezek a készítmények sem. Az orvosok többsége ennek ellenére tiltakozik az ellen, hogy a tökmag megoldást jelenthet a prosztata-problémákra. Akkor hol van az igazság?

Utazzunk el egy kicsit az Őrségbe, érdemes a helyiekkel elbeszélgetni – ez ugyanis a magyar tökmagolajak fő származási helye. Az itteni férfiak sorra arról számolnak be, hogy nincsenek prosztataproblémáik, pedig nem vesznek meg semmilyen drága gyógyszert. Igaz, ki kell hangsúlyozni: tökmagkivonatként hirdetett vitamint sem! A gyógyszer helyett természetes készítményeket kedvelőkre épít az a piac, amely különböző étrendkiegészítőket, vitaminokat javasol a prosztatagondokra. Ezek legtöbbje tökmag-kivonatot tartalmaz. A helyzet az, hogy nagyon nehéz tökmagból annyit fogyasztani, vagy vitamin formájában annyi hasznosuló tápanyagot kinyerni, hogy az megoldást jelentsen prosztata-ügyileg.

Az igazi megoldás a tökmagolaj, abból is hidegen sajtolt, és jó minőségű. Rengeteg telítetlen zsírsavat tartalmaz, amely megoldást jelent a prosztataproblémákra. És hogy miként segít? A prosztatazavarokat az okozza, hogy a prosztata begyullad, idősebb korban egyre inkább megnagyobbodik, ezzel pedig akadályozza a benne húzódó húgycső, valamint a húgyhólyag zavartalan működését. A tökmagolaj azzal segít, hogy csökkenti a prosztata gyulladását, megelőzi, vagy enyhíti annak megnagyobbodását, és nem utolsó sorban segít a prosztatarák megelőzésében. Továbbá segíti a húgyutak fertőtlenítését, és segít a vizelésben a vizelethajtó hatása révén, hiszen sok férfinak problémát okoz, hogy a vizeletürítési inger ellenére sem sikerül vizelnie. Mindemellett csökkenti az éjszakai vizelés gyakoriságát, és a vizeletürítéssel járó fájdalmas érzést is.

A tökmagolaj mellett ajánlott még a dió- és mogyoróolaj fogyasztása, továbbá a paradicsom, a brokkoli és a tengeri halolaj is segít a problémák enyhítésében.

A tökmagolaj önmagában is fogyasztható, legalább egy evőkanállal ajánlott bevinni naponta, de tehetjük salátákra, ételekbe is, sőt még kenyeret is süthetünk tökmagolajjal!

Íme egy kiváló recept kenyérsütőben készült kenyerekhez, de ugyanez a recept gép nélküli kenyér sütéséhez is alkalmas.

Tökmagolajos kenyér:

  • 600 g liszt: keverhetjük az egészséges liszteket, például 300 g DiaWellness sütőliszt, 50 g magkeverék (kihagyható, akkor ennyivel több lisztet tegyünk a kenyérbe!), 50 g sikér, 100 g tönkölyliszt, 100 g teljes kiőrlésű liszt, de használhatunk zablisztet is. Amennyiben valaki nem kedveli az egészséges liszteket, akkor 600 g rétesliszt felhasználásával készítse a kenyeret.
  • 1-2 teáskanál só (tengeri só, vagy Himalája só ajánlott)
  • pici édesítőszer, vagy cukor
  • 3 db tojás, lehetőleg házi (ezzel lesz igazán szép színe a kenyérnek)
  • 4 evőkanál tökmagolaj
  • 230 ml víz
  • fél zacskó szárított élesztő

A hozzávalókkal alapprogramon, közepes barnítással készítsük a kenyeret kenyérsütőben. Ez az alapanyag mennyiség XL-es méretű kenyérnek számít az átlagos méretű kenyérsütőgépeknél.
Ne lepődjön meg, a kenyér színe sárgás-zöldes lesz a tojástól és a tökmagolajtól, de az íze nagyon finom. És nem mellesleg, egészséges! 

Fotó:
pixabay.com

Törölköző kisokos – így használd

Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.

A vitaminok túladagolásának veszélyei

Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.

Az ülőmunka veszélyei

Egyre többen végeznek ülőmunkát, legyen az irodában, vagy home office-ban, de sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy milyen rejtett egészségügyi veszélyei vannak ennek a munkatípusnak. Viszont, ha ezeket felismerjük, akkor vannak módok a megelőzésre és a kezelésre is.

A legújabb hajápolási trendek ragyogó tincsekért

Az új év során a hajunk egészségét is érdemes megújítani, hiszen az elmúlt években feltörekvő népszerűségnek örvendenek az új hajápolási rutinok és termékek. Amellett, hogy ápoljuk a hajkoronánkat ezeknek segítségével sokkal környezettudatosabban élhetjük a mindennapjainkat.

Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?

A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.