Menü

A magyarok begubóznak hidegebb időben – mozduljunk ki egész évben!

Érdekes módon a magyar emberek teljesen szezonálisan gondolkodnak az aktív életmód kapcsán: csak jó időben mozdulnak ki. Amint beköszönt a hidegebb idő, már begubóznak, és csak lakáson belüli, vagy beltéri programokat szerveznek. Sőt, nem is tudják, hogy milyen lehetőségeik lennének a szabadtéri programokra, aktív időtöltésre ezekben az időszakokban.

És hogy mi ennek a hátránya? Sokan ismerik a téli elhízás fogalmát, amiért nem csak az ünnepek alatti végtelen evészetek okolhatóak. A magyar emberek többségének aktivitása jelentősen csökken, ha hűvösebb az idő. Máris az időjárásra panaszkodnak, és azt mondják: „nem lehet kimozdulni”, vagy „nem lehet semmit sem csinálni ilyenkor”. Ennek hátránya az is, hogy szervezetük ilyenkor nem jut hozzá elegendő friss levegőhöz és oxigénhez, így a szervezet teljes működése lassul.

Pedig mindez csak nézőpont kérdése, hívta fel a figyelmünket a Balaton2020 – Egész évben Balaton konferencián Lóczy István geotúra vezető, a Lóczy Lajos Egyesület képviselője. Hiszen az észak-nyugati turisták előszeretettel látogatnak el hozzánk a szezonon túl, és állítják: kiváló nálunk az időjárás. Hozzájuk képest persze melegebb van, de érdemes a szemléletükből tanulni: nyugodtan kerékpároznak esőben, vagy kirándulnak akkor is, ha hűvösebb van. A rossz idő fogalma elviselhetetlen szélvihart, vagy hófúvást jelent a szótárukban.

A 2014. november 14-én Balatonfüreden megrendezett konferencián az összegyűltek igyekeztek összeszedni, hogy milyen elfoglaltságot nyújt a magyar tenger, valamint az ország egész évben, és milyen lehetőségek vannak a szezonon innen és túl. Télen például lehet jogkorcsolyázni, valamint jégszörfözni, ha befagy a Balaton, nem is beszélve a szervezett téli túrákról. A tavasz és az ősz kiváló kirándulóidő akkor is, ha nem süt a nap, mert emelkedőket mászni gyakorta kellemesebb, ha nincs bódító hőség, ilyenkor még jól is esik kimelegedni egy kicsit. A tévhittel ellentétben a szörfözés pedig nem annyira nyári sport: ennek a szezonja tavasszal és ősszel van, mert ez az időszak biztosít megfelelő szelet a vízen való sikláshoz. A legújabb szörfruhák már akár 0 fokig használhatóak. Kerékpározni sem csak szezonban lehet, sőt a Balaton körül kellemesebb lehet az azon kívüli időszak a nyugalomra vágyóknak, ilyenkor ugyanis nem olyan telítettek a kerékpárutak, jól lehet haladni, és megfelelő öltözék mellett a testmozgás biztosítja a felmelegedést. Nem is beszélve arról, hogy a rendszeres testmozgást végzőknek jobb lesz a vérkeringése, ezáltal pedig kevésbé fáznak.

Vetkőzze hát le a szemléletet, hogy ilyenkor csak a kályha mellé érdemes elbújni, és legelőször tavasszal, vagy nyár elején lehet szabadtéri programokat szervezni! Magyarország kiváló lehetőségeket tartogat arra, hogy számunkra egész évben szezon legyen, és kinyíljon a világ. Az egészségünk érdekében is fontos a szemléletváltás. 

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.