Menü

Könyvajánló: Suutari-levelek a párválasztásról

Jó lenne, ha a párválasztást is tanulni lehetne, sok fájdalomtól kímélne meg bennünket. Igazából tanulható is, de az iskolákban nincs ilyen képzés, a legtöbb könyv a témában pedig elrettentően tudományos, vagy csak egy szűk rétegnek íródik. A Suutari-levelek című könyv ezzel ellentétben olvasmányos és tanulságos. Gyakorlatilag egy tanító regényről van szó.

Az íróról, Paeli Suutariról nem sok mindent tudunk. Valószínűleg magyar, Budapesten él, ez pedig csak egy művésznév, és nem kíván sok egyebet elárulni magáról. De ez mit sem von le a könyv értékéből: a történet magával ragad minket, miszerint egy a felnőttkor küszöbén, és eljegyzése előtt álló fiú megörökli nagyanyja és nagyapja leveleit, amelyeket még a bátyjának és nővérének írtak azok eljegyzésének idején. Az északon játszódó történet gyönyörű gondolatokat fogalmaz meg egymás szeretetéről, elfogadásáról, valamint arról, hogy mikor illik össze két ember.

A könyv egyik legfontosabb gondolata (a sok legfontosabb közül): ne akarj a kristálypohárból pöttyös bögrét faragni. Ha pöttyös bögrére vágysz, válassz olyat, de hiába ragasztasz a kristálypohárra fület, hiába festesz rá pöttyöket, a végén nem fog tetszeni az eredmény. Nem is beszélve arról, hogy „szegény” kristálypohár milyen furcsán fogja magát érezni, és elveszik a tündöklése. Ez a szép metafora rávilágít az egyik leggyakoribb párválasztási hibára: meg akarjuk változtatni a társunkat, végül pedig ha kérésünkre átalakul, akkor nem vagyunk elégedettek az „eredménnyel”, nem beszélve arról, hogy ő is fuldokolni fog a magára ragasztott, és tőle távol álló szerepektől.

A magával ragadó könyv olyan fontos kérdéseket taglal, minthogy miként találhatjuk meg az igazán hozzánk illő társat, mire kell figyelnünk, és megtanítanunk a gyermekeinknek is erről a témáról, valamint hogy mi okozza az elmagányosodást a párkapcsolatban, és hogyan lehet megoldani a szexuális problémákat, miként kerülhetünk egymásoz közelebb testileg-lelkileg. A legjobb, hogy minderről egy szerethető történetbe ágyazva olvashatunk, és tanúi lehetünk annak, hogy egy fiatal fiú miként ismerkedik a párválasztás témájával, hogyan lesz tudatosabb levélről levélre, és hogyan küzd mindeközben saját magával és az egójával. Ettől csak még hitelesebb lesz a történet.

A könyv könyvesboltokban nem kapható, csupán a szerző honlapjáról rendelhető meg. Itt viszont egyéb érdekes írásokat és ismertető videót is találhat a témában.

Fotó:
pixabay.com

Mi zajlik egy gyilkos tinédzser fiú lelkében?

A Kamaszok (Adolescence) egy drámába bújtatott pszichológiai horror. Mi lenne ha kiderülne, hogy egy rendes, magának való tizenéves fiút brutális gyilkossággal vádolnak meg? Mi van akkor, ha az emberölés indítéka a manoszféra és az Andrew Tate-féle toxikus gondolkodás? Avagy tényleg ennyire nem értjük és látjuk át a tinik világát.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.