A stressz aftát okozhat
- Dátum: 2014.11.27., 14:42
- afta, fájdalom, herpesz, hólyag, immunrendszer, kamilla, mirha, oldat, sebfertőtlenítés, stressz, száj, szájnyálkahártya, szájsérülés, szirup, szomáliai balzsamfa, zsálya
Régóta tudjuk, hogy a stressz fizikai tüneteket is produkál, és különféle betegségeket, elváltozásokat okozhat. Ilyen például a szájban keletkező afta is, amely igen kellemetlen és fájdalmas. Akinek gyakran van aftája, az próbálja meg megfigyelni, mikor keletkezik, ugyanis összefüggést mutathat különböző ételekkel, immunrendszeri problémával, vagy vitaminhiánnyal, de a stresszel is.
Elég gyakori, hogy a tartós stressz, vagy valamilyen hirtelen, de erősen minket érintő stresszfaktor a szájnál keletkező elváltozásokat okoz. Ilyen például a külsőleg keletkező herpesz, valamint a száj belsejében megjelenő afta is. Mindegyik igen kellemetlen elváltozás. Az afta kerek, vagy ovális formájú hólyag a szájban, mely egy idő után kifakad, felszakad, és ekkor sajnos még fájdalmasabbá válik.
Általában kis méretű, normál esetben néhány milliméteres, ennek ellenére igen nagy fájdalommal jár a jelenléte. Ezt még erősíthetik bizonyos ételek, például a citrusfélék, vagy a fűszerek. Szerencsére magától is meggyógyul, de ez a folyamat akár 10 napig is eltarthat – nem kellemes ennyi ideig „együtt élni vele”. Főleg, hogy a fájdalom miatt még az evéstől is elmehet a kedvünk.
Az aftára hajlamos embereknél már kisebb szájsérülések esetén is előjöhet az elváltozás, például fogorvosi beavatkozásokat követően, vagy ha valaki megharapja a száját evés közben. Érdemes erre is odafigyelni. Sajnos a megelőzés egyébként nagyon nehéz, főleg ha a már említett stresszhelyzet váltja ki. Az immunerősítés minden esetben fontos lehet, valamint a megjelent afta gyors és azonnali kezelése, fertőtlenítése. Továbbá fontos a fájdalomcsillapítás.
Érdemes orvos, vagy gyógyszerész segítségét kérni, hogy milyen oldatot ajánlanak az afta kezelésére. Amennyiben házilag készült szerekkel próbálkozna, úgy alkalmas lehet a kamilla, valamint a zsályafőzet, továbbá a szomáliai balzsamfából előállított szirup, az úgynevezett mirha. Ez utóbbi azért is különösen ajánlott, mert elsősorban a szájnyálkahártya betegségeire alkalmazzák, és sebfertőtlenítő hatása mellett fájdalomcsillapító anyagot is tartalmaz.
Fotó:
pixabay.com
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.