Menü

A stressz aftát okozhat

Régóta tudjuk, hogy a stressz fizikai tüneteket is produkál, és különféle betegségeket, elváltozásokat okozhat. Ilyen például a szájban keletkező afta is, amely igen kellemetlen és fájdalmas. Akinek gyakran van aftája, az próbálja meg megfigyelni, mikor keletkezik, ugyanis összefüggést mutathat különböző ételekkel, immunrendszeri problémával, vagy vitaminhiánnyal, de a stresszel is.

Elég gyakori, hogy a tartós stressz, vagy valamilyen hirtelen, de erősen minket érintő stresszfaktor a szájnál keletkező elváltozásokat okoz. Ilyen például a külsőleg keletkező herpesz, valamint a száj belsejében megjelenő afta is. Mindegyik igen kellemetlen elváltozás. Az afta kerek, vagy ovális formájú hólyag a szájban, mely egy idő után kifakad, felszakad, és ekkor sajnos még fájdalmasabbá válik.

Általában kis méretű, normál esetben néhány milliméteres, ennek ellenére igen nagy fájdalommal jár a jelenléte. Ezt még erősíthetik bizonyos ételek, például a citrusfélék, vagy a fűszerek. Szerencsére magától is meggyógyul, de ez a folyamat akár 10 napig is eltarthat – nem kellemes ennyi ideig „együtt élni vele”. Főleg, hogy a fájdalom miatt még az evéstől is elmehet a kedvünk.

Az aftára hajlamos embereknél már kisebb szájsérülések esetén is előjöhet az elváltozás, például fogorvosi beavatkozásokat követően, vagy ha valaki megharapja a száját evés közben. Érdemes erre is odafigyelni. Sajnos a megelőzés egyébként nagyon nehéz, főleg ha a már említett stresszhelyzet váltja ki. Az immunerősítés minden esetben fontos lehet, valamint a megjelent afta gyors és azonnali kezelése, fertőtlenítése. Továbbá fontos a fájdalomcsillapítás.

Érdemes orvos, vagy gyógyszerész segítségét kérni, hogy milyen oldatot ajánlanak az afta kezelésére. Amennyiben házilag készült szerekkel próbálkozna, úgy alkalmas lehet a kamilla, valamint a zsályafőzet, továbbá a szomáliai balzsamfából előállított szirup, az úgynevezett mirha. Ez utóbbi azért is különösen ajánlott, mert elsősorban a szájnyálkahártya betegségeire alkalmazzák, és sebfertőtlenítő hatása mellett fájdalomcsillapító anyagot is tartalmaz. 

Fotó:
pixabay.com

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.