Párásítsunk fűtésszezonban!
- Dátum: 2014.11.27., 15:04
- bőrszárazság, fűtés, ház, helyiség, köhögés, lakás, oxigén, pára, párásító, páratartalom, penész, szellőztetés, szemszárazság, szoba, szűrőberendezés, víz
A fűtött lakásokban, helyiségekben általában szárazabb a levegő, ez pedig kellemetlen tüneteket okozhat: torokkaparást, száraz köhögést, kiszáradt bőrt, és szemviszketést érezhet, ha nem megfelelő a levegő páratartalma.
A téli időszakban a fűtés beüzemelésével egyre szárazabb lesz a levegő, ezért „manuálisan” kell gondoskodni a levegő megfelelő páratartamáról. A legjobb, ha valamilyen párásító berendezést, vagy eszközt helyez el a helyiségekben, de az egyszerűbb megoldások is ugyanolyan hasznosak. Amennyiben padlófűtése, vagy kályhája van, akkor hagyja, hogy a helyiségekben száradjanak a ruhák a szárogatón. Ha radiátorral fűt, akkor helyezzen rájuk vízzel teli edényt, vizes ruhát, vagy törülközőt. A természetes megoldás is nagyon kellemes, ha sok növény van a helyiségekben, amelyek biztosítják a páradús környezetet.
Figyeljen oda azonban az optimális páratartalomra, mert a túlzottan párás környezet is ártalmas lehet az egészségre! Penészedést okozhat, valamint segíti a különböző kórokozók, baktériumok elszaporodását, és allergiára hajlamosító hatása lehet. Amennyiben nem megfelelő a lakás szigetelése, úgy ez is problémát jelenthet! Ebben az esetben használjon páramentesítő szűrőberendezést. Fontos, hogy a tartályát folyamatosan ürítse ki, és cserélje a szűrőjét. Az ilyen berendezés egyetlen kisebb helyiségben egy nap alatt akár két liter vizet is képes kinyerni a helyiség levegőjéből.
Minden esetben különösen fontos a rendszeres szellőztetés, ez ugyanis segít az optimális páratartalom beállításában, valamint abban, hogy egészséges, oxigéndús levegő legyen a lakásban. Télen erre nehezebb odafigyelni: nyáron szívesen nyitva hagyjuk az ajtókat, ablakokat, télen viszont fázunk, aggódunk a megfázás miatt, ezért nehezebb lehet a rendszeres szellőztetés. Érdemes tudni azonban, hogy a megfelelően kiszellőztetett helyiséget egyszerűbb fűteni (természetesen csak akkor, ha nem hűtöttük túl a lakást), jobb hőérzetet biztosít a friss levegő.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.