Menü

Megszakad a szív – a szívroham lelki eredete

Manapság az egyik vezető halálok a szívroham, így úton-útfélen hallhatunk, mit tehetünk a megelőzése érdekében: egészséges testsúly és táplálkozás, mozgás, stb. Azt viszont kevesebben hangsúlyozzák, hogy a szívinfarktusnak komoly lelki eredetű tényezője is lehet: ha a lélek már nem tud megbirkózni valamilyen élethelyzettel, vagy ha valaki sosem hallgat a szívére.

A szívbetegségek tekintetében tehát veszélyeztetettek azok a személyek, akik mindig csak az eszükre hallgatnak – nem véletlen, hogy férfiak között még mindig gyakoribb ez a betegség. A nők esetében a szívroham pedig gyakran súlyosabb kimenetelű, mint a férfiaknál: ők tovább bírják a lelki terhelést, viszont ha elszakad a cérna, akkor az végleges – és végzetes -  lehet. A szívbetegségek jellemzője a szívet behálózó erek megbetegedése, szűkülete. Ennek lelki eredete az, hogy ha valaki nem hallgat szíve szavára, elnyomja személyiségének ezt az oldalát, akkor ehhez szervezete is alkalmazkodik: ahogy szűkülnek a szívnek utat nyitó gondolatok és tettek, úgy szűkülnek be egyre inkább a szív erei is. Gyakorlatilag bezárul a szív, nem csak az ember életében, hanem a szervezete is reagál az életvitelére és a gondolataira. Ha valaki kevésbé táplálja a szívből jövő gondolatokat és cselekedeteket, akkor a szívet tápláló erek maguk is elsorvadnak, állapotuk pedig romlik.  

Mit tehetünk tehát „lélekből” a szívroham megelőzésére? Figyeljünk oda arra, amit a szívünk súg, ne akarjuk mindent túlkontrollálni. Éljük meg a jelen pillanatait ahelyett, hogy állandóan a múlton rágódnánk, vagy a jövőn aggódnánk – ezek a negatív érzelmek mind-mind testi tünetként is jelentkezni fognak.

A szívinfarktustól megkülönböztetnek egy olyan szívbetegséget is, amely direkt és egyenesen a szív kóros reakciója valamilyen lelkileg nehezen feldolgozható veszteségre, vagy stresszhelyzetre. Ez az úgynevezett takotsubo cardiomyopathia, azaz a megtört szív szindróma. Tünetei a szívrohamhoz hasonlítanak, de ezt a stressz által kiváltott hormonok okozzák. Ezek hatására a szív egy része megnagyobbodik, a bal szívkamránál kidomborodik. Néha hirtelen fellépő fizikai események révén is bekövetkezik, úgymint a test valamilyen hirtelen, erős rázkódása. Tehát testi-lelki megrázkódtatások révén léphet fel ez a betegség.

A mai, sokszor szívtelen, érdekirányított társadalmat elnézve tehát nem meglepő, ha a szívinfarktus a leggyakoribb és legsúlyosabb egészségügyi problémák között szerepel. Szíve egészségének érdekében tehát figyeljen oda a szívére, nemcsak testileg… 

Fotó:
pixabay.com

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.