A dohányfüst kizárva
Érdekesség, hogy tüdőnk mindenkori állapota nincs akkora egészségügyi központban, mint más egyéb szerveink problémái, bajai, gyakori betegségei. Pedig a tüdővel is illik vigyázni.
A tüdőgyulladás komolyságát, lehetséges szövődményeit mindenki ismeri, akár találkozott már vele, akár nem. Ugyanakkor a betegség idejében elcsípve különösebb bonyodalom nélkül gyógyítható.
Vannak azonban olyan problémák, amelyek sokkal nehezebben, vagy egyáltalán nem orvosolhatóak. Itt van például a COPD, amely az esetek többségében krónikus. A COPD nem más, mint tüdőszövet károsodása, a légutak beszűkülése. Kialakulásának fő okai között van a dohányzás, de szennyezett levegő is okozhatja. A káros anyagok miatt a hörgők nyálkahártyája megduzzad. A tünetek elég kellemetlenek: köhögés, légszomj, nehézlégzés, váladék és köpetképződés. Ezek a tünetek az esetek többségében enyhén indulnak, azonban fokozatosan súlyosbodnak. Elérhetik azt a szintet, hogy a beteget komolyan akadályozzák a mindennapi életben, munkában.
A szakemberek emiatt azt tanácsolják, hogy gyanú esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a tüneteket több módszerrel is lehet csökkenteni, illetve a betegséget valamelyest kordában tartani.
Vannak gyógyszerek, különböző kitapasztalt kezelések, de a dohányzást mindenképpen el kell hagyni, mert a füst nemcsak kiváltó ok, hanem olyan tényező, amelynek kulcsszerepe van a COPD-s betegek állapotromlásában.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.