Menü

A dohányfüst kizárva

Érdekesség, hogy tüdőnk mindenkori állapota nincs akkora egészségügyi központban, mint más egyéb szerveink problémái, bajai, gyakori betegségei. Pedig a tüdővel is illik vigyázni.

A tüdőgyulladás komolyságát, lehetséges szövődményeit mindenki ismeri, akár találkozott már vele, akár nem. Ugyanakkor a betegség idejében elcsípve különösebb bonyodalom nélkül gyógyítható.

Vannak azonban olyan problémák, amelyek sokkal nehezebben, vagy egyáltalán nem orvosolhatóak. Itt van például a COPD, amely az esetek többségében krónikus. A COPD nem más, mint tüdőszövet károsodása, a légutak beszűkülése. Kialakulásának fő okai között van a dohányzás, de szennyezett levegő is okozhatja. A káros anyagok miatt a hörgők nyálkahártyája megduzzad. A tünetek elég kellemetlenek: köhögés, légszomj, nehézlégzés, váladék és köpetképződés. Ezek a tünetek az esetek többségében enyhén indulnak, azonban fokozatosan súlyosbodnak. Elérhetik azt a szintet, hogy a beteget komolyan akadályozzák a mindennapi életben, munkában.

A szakemberek emiatt azt tanácsolják, hogy gyanú esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a tüneteket több módszerrel is lehet csökkenteni, illetve a betegséget valamelyest kordában tartani.

Vannak gyógyszerek, különböző kitapasztalt kezelések, de a dohányzást mindenképpen el kell hagyni, mert a füst nemcsak kiváltó ok, hanem olyan tényező, amelynek kulcsszerepe van a COPD-s betegek állapotromlásában.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.