Menü

Ebolajárvány: látszik az alagút vége

Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy az emberiség nyerésre áll az ebolavírussal szemben. Legalábbis annyi rossz után az utóbbi hetekben több pozitív dolog is történt.

Először is úgy tűnik, hogy sikerült megfékezni a pusztító afrikai járványt. Az elmúlt időszakban szerencsére lecsökkent az újabb megbetegedések száma. Ráadásul az orvosok új védőoltásokat fejlesztettek ki, ezek épp most vannak tesztelés alatt.

Egy évvel ezelőtt tört ki Afrikában a pusztító ebolajárvány, a magas halálozási arányt hozó legújabb fertőzés közel tízezer emberrel végzett. A legérintettebb országok Guinea, Libéria és Sierra Leone voltak.

Egy ideig úgy tűnt, senki sem képes gátat szabni a vírus terjedésének a fekete kontinensen, de az orvosok, közreműködő hatóságok és önkéntesek megfeszített munkájának köszönhetően csökkent az újabb megbetegedések száma. Sőt, ma már ott tartunk, hogy látszik az alagút vége, azaz a járvány teljes megállítása.

A kutatók az elmúlt időszakban több oltóanyagot is kifejlesztettek, ezek közül jelenleg kettőt tesztelnek embereken. A szérum nem fertőzi meg a szervezetet, viszont azt várják tőle, hogy ellenanyag termelésre készteti azt. Ha készítmény sikeres, az nagyban elősegítheti a járvány elleni harcot. Nemcsak a mostani legyőzésében játszhat jelenetős szerepet, hanem a jövő megbetegedéseit is megakadályozhatja, vagy legalábbis nagy részüket megelőzheti.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?