Menü

Előtérben a „napfényvitamin”

Az elmúlt időszakban ismételten előtérbe került a D-vitamin szerepe, melynek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Azért fontos kiemelni a D-vitamin szerepét szervezetünk egészségének megőrzése érdekében, mert szinte valamennyi sejtünkben a gének működését szabályozza, és pótlása ma már korántsem annyira magától értetődő.

Bár D-vitaminhoz táplálék útján is hozzájuthat szervezetünk, leginkább a napsugárzás segítségével pótolhatjuk. Ultraibolya B sugárzás hatására D-vitamin keletkezik a bőrben, mely nélkülözhetetlen vitamin többek között a csontok, az izmok egészsége szempontjából, illetve az immunrendszerünk működésére is hatással van.

A középkorban a városokat gyakran jellemezte fényhiány, melynek következménye az úgynevezett angolkór tünetegyüttes megjelenése volt, ez a hiányállapot izom- és immungyengeséget jelentett, de hozzájárult a korai halálozáshoz is.

És bár teljesen más okokból kifolyólag, de napjainkban is jellemző tendenciává vált az alacsony D-vitamin ellátottság, vagyis szervezetünk nem jut elég mennyiségben ehhez az értékes vitaminhoz. A napozással és a napsugárzással kapcsolatban az elmúlt években rengeteg sok figyelmeztetést, veszélyjelzést, és tiltást hallhattunk, ezért a napfény mára inkább valamilyen rettegett, elkerülendő kategóriába került. Nem szabad elbagatellizálni a napsugárzás lehetséges ártalmait, de arról sem szabad megfeledkeznünk milyen fontos része az életnek.

Fontos tudni, hogy bár táplálék útján is D-vitaminhoz jutathatjuk szervezetünket, többek között például gomba, és halak fogyasztásával, de az ilyen formában „beszerzett” vitamin, nem elegendő egészségünk megőrzése szempontjából.

Fotó:
pixabay.com

Mi az, ami tilos Luca – napján?

A Luca-nap a hagyományokban vannak dolgok, amit tilos elvégezni, ugyanis balszerencsét hoz. Melyek a Luca-napi babonák?

A karácsonyi vásárok története

A karácsonyi vásárok ragyogó fényeikkel, édes illataikkal és örömteli atmoszférájukkal sokakban keltenek nosztalgiát egy idilli múlt, „kollektív ünnepi harmónia” iránt. Azonban ez a múlt részben a képzelet szüleménye, a hagyomány pedig sokkal újabb keletű, mint gondolnánk.

Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?

Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.

A rajzolás agyműködésre gyakorolt hatásai

Sokan szeretnek rajzolni, festeni, különböző kreatív tevékenységeket folytatni, pusztán hobbiból. De vajon milyen agyi folyamatok is zajlanak ekkor? Mi mindent lehet ezekből rövid-és hosszútávon profitálni?

Hogyan és milyen első autót válasszunk?

Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.