Menü

Előtérben a „napfényvitamin”

Az elmúlt időszakban ismételten előtérbe került a D-vitamin szerepe, melynek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Azért fontos kiemelni a D-vitamin szerepét szervezetünk egészségének megőrzése érdekében, mert szinte valamennyi sejtünkben a gének működését szabályozza, és pótlása ma már korántsem annyira magától értetődő.

Bár D-vitaminhoz táplálék útján is hozzájuthat szervezetünk, leginkább a napsugárzás segítségével pótolhatjuk. Ultraibolya B sugárzás hatására D-vitamin keletkezik a bőrben, mely nélkülözhetetlen vitamin többek között a csontok, az izmok egészsége szempontjából, illetve az immunrendszerünk működésére is hatással van.

A középkorban a városokat gyakran jellemezte fényhiány, melynek következménye az úgynevezett angolkór tünetegyüttes megjelenése volt, ez a hiányállapot izom- és immungyengeséget jelentett, de hozzájárult a korai halálozáshoz is.

És bár teljesen más okokból kifolyólag, de napjainkban is jellemző tendenciává vált az alacsony D-vitamin ellátottság, vagyis szervezetünk nem jut elég mennyiségben ehhez az értékes vitaminhoz. A napozással és a napsugárzással kapcsolatban az elmúlt években rengeteg sok figyelmeztetést, veszélyjelzést, és tiltást hallhattunk, ezért a napfény mára inkább valamilyen rettegett, elkerülendő kategóriába került. Nem szabad elbagatellizálni a napsugárzás lehetséges ártalmait, de arról sem szabad megfeledkeznünk milyen fontos része az életnek.

Fontos tudni, hogy bár táplálék útján is D-vitaminhoz jutathatjuk szervezetünket, többek között például gomba, és halak fogyasztásával, de az ilyen formában „beszerzett” vitamin, nem elegendő egészségünk megőrzése szempontjából.

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!