Menü

Előtérben a „napfényvitamin”

Az elmúlt időszakban ismételten előtérbe került a D-vitamin szerepe, melynek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Azért fontos kiemelni a D-vitamin szerepét szervezetünk egészségének megőrzése érdekében, mert szinte valamennyi sejtünkben a gének működését szabályozza, és pótlása ma már korántsem annyira magától értetődő.

Bár D-vitaminhoz táplálék útján is hozzájuthat szervezetünk, leginkább a napsugárzás segítségével pótolhatjuk. Ultraibolya B sugárzás hatására D-vitamin keletkezik a bőrben, mely nélkülözhetetlen vitamin többek között a csontok, az izmok egészsége szempontjából, illetve az immunrendszerünk működésére is hatással van.

A középkorban a városokat gyakran jellemezte fényhiány, melynek következménye az úgynevezett angolkór tünetegyüttes megjelenése volt, ez a hiányállapot izom- és immungyengeséget jelentett, de hozzájárult a korai halálozáshoz is.

És bár teljesen más okokból kifolyólag, de napjainkban is jellemző tendenciává vált az alacsony D-vitamin ellátottság, vagyis szervezetünk nem jut elég mennyiségben ehhez az értékes vitaminhoz. A napozással és a napsugárzással kapcsolatban az elmúlt években rengeteg sok figyelmeztetést, veszélyjelzést, és tiltást hallhattunk, ezért a napfény mára inkább valamilyen rettegett, elkerülendő kategóriába került. Nem szabad elbagatellizálni a napsugárzás lehetséges ártalmait, de arról sem szabad megfeledkeznünk milyen fontos része az életnek.

Fontos tudni, hogy bár táplálék útján is D-vitaminhoz jutathatjuk szervezetünket, többek között például gomba, és halak fogyasztásával, de az ilyen formában „beszerzett” vitamin, nem elegendő egészségünk megőrzése szempontjából.

Fotó:
pixabay.com

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.