Menü

Előtérben a „napfényvitamin”

Az elmúlt időszakban ismételten előtérbe került a D-vitamin szerepe, melynek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Azért fontos kiemelni a D-vitamin szerepét szervezetünk egészségének megőrzése érdekében, mert szinte valamennyi sejtünkben a gének működését szabályozza, és pótlása ma már korántsem annyira magától értetődő.

Bár D-vitaminhoz táplálék útján is hozzájuthat szervezetünk, leginkább a napsugárzás segítségével pótolhatjuk. Ultraibolya B sugárzás hatására D-vitamin keletkezik a bőrben, mely nélkülözhetetlen vitamin többek között a csontok, az izmok egészsége szempontjából, illetve az immunrendszerünk működésére is hatással van.

A középkorban a városokat gyakran jellemezte fényhiány, melynek következménye az úgynevezett angolkór tünetegyüttes megjelenése volt, ez a hiányállapot izom- és immungyengeséget jelentett, de hozzájárult a korai halálozáshoz is.

És bár teljesen más okokból kifolyólag, de napjainkban is jellemző tendenciává vált az alacsony D-vitamin ellátottság, vagyis szervezetünk nem jut elég mennyiségben ehhez az értékes vitaminhoz. A napozással és a napsugárzással kapcsolatban az elmúlt években rengeteg sok figyelmeztetést, veszélyjelzést, és tiltást hallhattunk, ezért a napfény mára inkább valamilyen rettegett, elkerülendő kategóriába került. Nem szabad elbagatellizálni a napsugárzás lehetséges ártalmait, de arról sem szabad megfeledkeznünk milyen fontos része az életnek.

Fontos tudni, hogy bár táplálék útján is D-vitaminhoz jutathatjuk szervezetünket, többek között például gomba, és halak fogyasztásával, de az ilyen formában „beszerzett” vitamin, nem elegendő egészségünk megőrzése szempontjából.

Fotó:
pixabay.com

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

8 különleges és elragadó húsvéti tradíció a világ különböző tájairól

Itthon a locsolkodás, rokonlátogatás, családi körben elfogyasztott finom ételek és természetesen a tojásfestés. Ezek mindenki számára jól ismert húsvéti tradíciók, azonban más nemzeteknél eltérő szokások uralkodnak, ismerjük meg ezeket is!

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!