Menü

Az energiaitalozás kockázatai

Adagolta már túl a koffeint? Lehet, nem is vette észre, mégis veszélyben volt. Nem, nem a kávéról van szó.

Az energiaitalok több szempontból is károsak az egészségre, ám a legnagyobb veszélyt magas koffeintartalmuk jelenti. Sajnos a fogyasztásai szokások rendkívül eltorzultak a különböző energiaitalokkal kapcsolatban, nagyon sokan úgy isszák ezeket a termékeket, mint a vizet, vagy az üdítőt, ami kiemelten egészségtelen. Még azoknak is, akiknek egyébként semmilyen (érzékelhető) problémájuk nincsen.

A legtöbb energiaital olyan magas koffeintartalommal rendelkezik, hogy naponta nem szabadna két és fél deciliternél többet inni belőle, és azt sem sport, illetve alkohol kíséretében. Frissítőként való használata könnyen koffeintúladagoláshoz vezethet, amely a makkegészségesekre is komoly veszélyt jelent.

A legújabb kutatások szerint még a fiatal és egészséges szervezet is könnyen bajba kerülhet a túlzott energiaital fogyasztásnál, szívritmuszavar, infarktus állhat elő, s ezeknek végzetes következménye lehet. A szívbetegekről nem is beszélve.

Egy átlagos energiaitalban kétszer annyi koffein van, mint egy csésze kávéban (valamelyikben persze még ennél is több). Ezen kívül tartalmaznak egy sor olyan dolgot (stimulánst), amelyek növelik a koffein hatását, ráadásul tele vannak cukorral is.

Az energiaital fogyasztása nem ajánlott szívbetegeknek, magas vérnyomásban szenvedőknek és szívritmuszavarral rendelkezőknek, ugyanakkor a rendszeres használat nemcsak nekik, hanem a makkegészségeseknek sem tesz jót.

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.