Menü

Túl fiatal ehhez? Még…

Az egészséges életmód fogalma némileg módosul az életkor előrehaladtával. Ön még túl fiatal ehhez? Nem baj, higgye el, már most érdemes átolvasni az időskorra vonatkozó egészségi tanácsokat!

Már csak azért is, mert az idősebb kori létet természetesen nagyban befolyásolja az, hogy hogyan élünk gyerek és fiatal felnőtt korunkban. Nemcsak „a két végén égetem”-felfogás következményei miatt, hanem az ekkoriban kialakuló egyéni gondolkodásmód milyenségért is felelősek vagyunk.

Egy szó, mint száz: sokat tehetünk azért, hogy negyven-ötven felett az átlagosnál kevesebb problémával kelljen szembenéznünk. Azonban tény, ettől függetlenül idősebb korban mást jelent az egészséges életmód, némileg módosul, mire kell odafigyelni.

Az évek előrehaladtával egyre hajlamosabbak vagyunk a plusz kilók megtartására és ezek leadása sokkal nehezebb, mint korábban. Az elhízás pedig súlyos probléma. Emiatt koncentrálni kell a megfelelő kalóriabevitelre, az étkezések rendszerességére és a mozgásról sem szabad megfeledkezni. Ha már nem megy a korábban űzött kispályás foci, vagy a futástól fájnak az ízületeink, válasszunk magunknak más sportágat (a kínálat tényleg végtelen), de ha nem is járunk speciális edzésekre/tornákra, legalább a rendszeres sétát helyezzük biztos helyre programunkban.

A vitamin (E, C és a szelén különösen) és ásványi anyag pótlás szintén felértékelődik a középkor- és időskorúaknál, ahogyan a megfelelő folyadékbevitel is. A 60 év felettiek esetében utóbbira kiemelten figyelmeztetnek, hiszen míg táplálékból már nincs akkora mennyiségre szükség, mint korábban, a folyadékra ez nem igaz, sőt, akár napi két liter is lehet az adag. A zsír, cukor és só bevitelt szintén érdemes mérsékelni, a zöldség és gyümölcs fogyasztást viszont nyugodtan növelhetjük. További jó tanács az étkezésben: több hal és gabonaféle, kevesebb belsőség és tojás.

Fotó:
Pixabay.com

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.