Túl fiatal ehhez? Még…
Az egészséges életmód fogalma némileg módosul az életkor előrehaladtával. Ön még túl fiatal ehhez? Nem baj, higgye el, már most érdemes átolvasni az időskorra vonatkozó egészségi tanácsokat!
Már csak azért is, mert az idősebb kori létet természetesen nagyban befolyásolja az, hogy hogyan élünk gyerek és fiatal felnőtt korunkban. Nemcsak „a két végén égetem”-felfogás következményei miatt, hanem az ekkoriban kialakuló egyéni gondolkodásmód milyenségért is felelősek vagyunk.
Egy szó, mint száz: sokat tehetünk azért, hogy negyven-ötven felett az átlagosnál kevesebb problémával kelljen szembenéznünk. Azonban tény, ettől függetlenül idősebb korban mást jelent az egészséges életmód, némileg módosul, mire kell odafigyelni.
Az évek előrehaladtával egyre hajlamosabbak vagyunk a plusz kilók megtartására és ezek leadása sokkal nehezebb, mint korábban. Az elhízás pedig súlyos probléma. Emiatt koncentrálni kell a megfelelő kalóriabevitelre, az étkezések rendszerességére és a mozgásról sem szabad megfeledkezni. Ha már nem megy a korábban űzött kispályás foci, vagy a futástól fájnak az ízületeink, válasszunk magunknak más sportágat (a kínálat tényleg végtelen), de ha nem is járunk speciális edzésekre/tornákra, legalább a rendszeres sétát helyezzük biztos helyre programunkban.
A vitamin (E, C és a szelén különösen) és ásványi anyag pótlás szintén felértékelődik a középkor- és időskorúaknál, ahogyan a megfelelő folyadékbevitel is. A 60 év felettiek esetében utóbbira kiemelten figyelmeztetnek, hiszen míg táplálékból már nincs akkora mennyiségre szükség, mint korábban, a folyadékra ez nem igaz, sőt, akár napi két liter is lehet az adag. A zsír, cukor és só bevitelt szintén érdemes mérsékelni, a zöldség és gyümölcs fogyasztást viszont nyugodtan növelhetjük. További jó tanács az étkezésben: több hal és gabonaféle, kevesebb belsőség és tojás.
Fotó:
Pixabay.com
A kézfertőtlenítők árnyoldala

A kézfertőtlenítők mindennapjaink részévé váltak, mióta 2020-ban a Covid járvány során elterjedtek megelőzésképpen. Azonban ez nem egy olyan csodaszer, amit csak úgy a végtelenségig lehet használni és semmi egészségügyi hátránya nem lesz. A bőrünk sokszor hálátlanul fogadja ezt, a különböző adalékanyagok és alkoholtartalom miatt.
A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.
Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.
Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.
Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!