Kommunikációs patthelyzetek
- Dátum: 2015.07.05., 17:44
- elvárás, kommunikáció, megfelelés, meglepetés, párkapcsolat, türelem
Ismerős az a helyzet, amikor bármennyire is igyekszünk vágyainkat kifejezni, az valahol félrecsúszik, félreértelmeződik? A szakértők szerint ez nagyon is általános jelenség a kommunikáció világában, vagyis, hogy kifejezéseinket környezetünk másképp értelmezi, mint ahogy mi gondoljuk.
Lépten-nyomon szembesítenek bennünket azzal, hogy a kapcsolatokat a kommunikáció minősége határozza meg leginkább. Ugyanakkor, amikor a fent említett helyzettel állunk szemben nap, mint nap, úgy érezhetjük, parttalanul próbáljuk kifejezésre juttatni vágyainkat, mert azok vagy süket fülekre találnak, vagy félreértelmeződnek.
Sokaknak ismerős lehet az a helyzet is, hogy szeretnénk, ha a párunk meglepne minket, de ha ezt nekünk kell kimondanunk, akkor a várt hatás elmarad, nincs igazi meglepetés. Ha viszont nem fejezzük ki egyértelműen vágyainkat, hanem elvárjuk, hogy a másik kitalálja azokat, akkor megint csak könnyen a csalódás útján találhatjuk magunkat.
Ezek tipikus, és nagyon gyakori kommunikációs csapdák, ilyen esetekben a megfelelés eleve kizárt. De ha felismerjük ezeket a kommunikációs patthelyzeteket, és türelemmel viszonyulunk hozzájuk, kevésbé érezzük majd a tehetetlenségből adódó frusztrációt. Igen, mondani könnyű, hogy a kapcsolat alapja a kommunikáció, és vágyainkat kifejezésre kell juttatni, valamint megfelelően kell dekódolni partnerünk elvárásait, de valójában ez egy nagyon bonyolult feladat.
Fotó:
Pixabay.com
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.