Korán kezdődhet a csontritkulás
- Dátum: 2015.07.25., 13:06
- Csont, csontritkulás, csontsűrűség, fiatal, kamasz, mozgás, sport, ülő tevékenység
Mi lesz azokkal, akik nem mozognak eleget fiatalon? Elhízás, cukorbetegség? Igen, ezek is előfordulhatnak, ugyanakkor egy másik súlyos problémával is szembe kell nézniük az érintetteknek. Ez pedig a csontritkulás.
Kutatók bebizonyították, hogy az életmód még annál is nagyobb szerepet játszik a csontritkulás kialakulásának kockázatában, mint, ahogyan azt korábban hittük. A legfontosabb időszak a gyerekkor és a kamaszkor, illetve a korai felnőttkor. Ha ezekben az életszakaszokban megvonjuk magunktól a testmozgást, azaz több időt tespedünk a székben, fotelben a televízió, vagy a számítógép előtt, akkor annak komoly következményei lehetnek.
A csontsűrűség, csontjaink szilárdsága ugyanis húszas éveink elejére alakul ki teljesen, és a váz nem lesz elég erős akkor, ha nem dolgoztatjuk. A legfontosabb az ülő tevékenységek időtartamának a csökkentése (a nem kötelező tespedést lehetőleg napi 4-5 óra alá kellene mérsékelni), valamint a fizikai gyakorlatok végzése, azaz a sportolás is nagyon lényeges.
Hiába megfelelő a kalcium és a D-vitamin bevitelünk akkor, ha nem mozgunk hozzá eleget a megfelelő fejlődési szakaszban. Az ülő életmód megváltoztatása ugyanakkor egyáltalán nem könnyű. A modern használati eszközök szinte gúzsba kötik az embert, még a munkáján, iskolai elfoglaltságán kívül is.
Éppen ezért a nevelésben kell tudatosítani a fiatalokra leselkedő veszélyek elleni hatékony fellépés fontosságát.
Fotó:
Pixabay.com
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.