Nem minden feldolgozott élelmiszer rossz
- Dátum: 2015.07.29., 16:13
- Élelmiszer, fagyasztott, feldolgozott, félékész, gyümölcs, kész, konzerv, zöldség
A feldolgozott élelmiszerek mostanában káromkodás kategóriába tartoznak, pedig a jó minőségű termékekkel igazán nincs semmi gond. A félkész és kész árukkal már annál inkább.
Vegyük a frisset! - szokták hangoztatni a vásárlás előtti jó tanácsot, amelyet valóban érdemes szem előtt tartani. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy mondjuk a friss gyümölcs és zöldség mellett más termék már nem is jöhet szóba. Többször írtunk már róla, hogy a modern, minőséget előtérbe helyező fagyasztási eljárások és magatartások segítenek abban, hogy a növény majdnem teljesen megőrizze tápértékét.
Ehhez elsősorban az kell, hogy minél gyorsabban fagyasztóba kerüljön a leszedett, leszüretelt termés. A konzerválás esetében hasonló a helyzet, nem kell megijedni a konzerv termékektől sem. Mindkét esetében érdemes megnézni a csomagolást, tudjuk, macera, de az összetevők (sok) mindent elárulnak.
Az úgynevezett félkész és kész árukkal már más a helyzet, itt szintén muszáj a tájékoztató címkére helyezni a hangsúlyt és a figyelmet. Elsősorban azért, hogy elképedjünk. A feldolgozott húskészítményekkel (például különböző felvágottak, kolbászok, virslik) szintén illik vigyázni. A termék általában az adalékanyagoknak köszönhetően tartós, néz ki jól és ízletes, maximális tisztelet a kivételnek.
Tehát a helyit, megbízhatót és frisset jelszavakat nem szabad elfelejteni, de az összetevők ellenőrzése mellett nyugodt szívvel fogyaszthatunk feldolgozottnak számító élelmiszereket is.
Fotó:
Pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.