Menü

Nem minden feldolgozott élelmiszer rossz

A feldolgozott élelmiszerek mostanában káromkodás kategóriába tartoznak, pedig a jó minőségű termékekkel igazán nincs semmi gond. A félkész és kész árukkal már annál inkább.

Vegyük a frisset! - szokták hangoztatni a vásárlás előtti jó tanácsot, amelyet valóban érdemes szem előtt tartani. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy mondjuk a friss gyümölcs és zöldség mellett más termék már nem is jöhet szóba. Többször írtunk már róla, hogy a modern, minőséget előtérbe helyező fagyasztási eljárások és magatartások segítenek abban, hogy a növény majdnem teljesen megőrizze tápértékét.

Ehhez elsősorban az kell, hogy minél gyorsabban fagyasztóba kerüljön a leszedett, leszüretelt termés. A konzerválás esetében hasonló a helyzet, nem kell megijedni a konzerv termékektől sem. Mindkét esetében érdemes megnézni a csomagolást, tudjuk, macera, de az összetevők (sok) mindent elárulnak.

Az úgynevezett félkész és kész árukkal már más a helyzet, itt szintén muszáj a tájékoztató címkére helyezni a hangsúlyt és a figyelmet. Elsősorban azért, hogy elképedjünk. A feldolgozott húskészítményekkel (például különböző felvágottak, kolbászok, virslik) szintén illik vigyázni. A termék általában az adalékanyagoknak köszönhetően tartós, néz ki jól és ízletes, maximális tisztelet a kivételnek.

Tehát a helyit, megbízhatót és frisset jelszavakat nem szabad elfelejteni, de az összetevők ellenőrzése mellett nyugodt szívvel fogyaszthatunk feldolgozottnak számító élelmiszereket is.

Fotó:
Pixabay.com

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.