Menü

Munkaerőpiac: mit ér a nő, ha szülő

A pozitív változások ellenére a gyerekvállalás még mindig nagyon egyoldalúan terheli meg a nők munkaerő-piaci részvételét, karrierjét.

Meddig maradjak otthon a gyerekkel szülés után? Karrier előtt, vagy közben vállaljak gyereket? Mit tegyek, hogy a gyerekvállalás ne jelentse egyben a karrierem végét? Hogyan térhetek vissza sikeresen a munka világába GYES után? Nos, igen, annak ellenére, hogy egyre több férfi vállal egyre aktívabb szerepet a gyereknevelésben, mégis ezek a dilemmák továbbra is leginkább a nőket érintik.

Fontos lenne, hogy ne külső társadalmi kényszer, norma határozza meg, hogy egy édesanya meddig maradjon otthon gyermekével a szülést követően. Lehet ez hosszabb vagy rövidebb időszak, általánosan nem lehet megállapítani, hogy az adott családnak, gyermeknek, anyának mennyi idő a legmegfelelőbb.

Kimondva, kimondatlanul, a gyerekvállalás rontja a nők munkaerő-piaci lehetőségeit. Fontos tehát, hogy a gyerekvállalásnál erre is figyelmet fordítsunk, és tudatos lépésekkel megkönnyítsük a munkaerőpiacra való sikeres visszatérésünket.

A tudatos lépések alatt a következőeket kell érteni. Határozzuk meg, hogy hozzávetőlegesen mennyi ideig szeretnénk otthon maradni gyermekünkkel. A munkába történő visszatérés időpontjának meghatározása segít minket abban, hogy kontrolláljuk a jövőbeli terveinket. Amennyiben a régi munkahelyre történő visszatérést tervezzük, semmiképpen ne vágjunk el minden szálat munkáltatónkkal abban a pillanatban, hogy elmegyünk szülni. Nyilván nem ez az első szempont, amikor gyereket vállalunk, de a munkahellyel, régi kollégákkal történő akárcsak minimális kapcsolattartás is nagyban megkönnyítheti visszatérésünket a munkába (kapcsolati tőke megőrzése, naprakész információk).

Amennyiben nincs még megkezdett karrier, vagy nincs lehetőség a régi munkahelyre való visszatérésre, más szempontokat kell átgondolni. Például, hogy milyen jellegű munkát szeretnénk vállalni, hogyan tudjuk ezt időben összeegyeztetni a gyerekneveléssel. Terveinket realizálnunk kell, összevetve szakmai tapasztalatainkkal, illetve végzettségünkkel. Ha új képességeket akarunk megszerezni, tanulni szeretnénk még valamit, ne általában véve a tanulásról döntsünk, hanem arról, hogy mit fogunk tanulni. Könnyen abba a hibába eshetünk, hogy „alibi” tanulásba kezdünk, ami végül haszontalan lesz hosszú távon. Tanulás esetén a tanulmány mindenképpen illeszkedjen az eddigi végzettségünkhöz, vagy szorosan kapcsolódjon konkrét jövőbeli munkavállalási terveinkhez.

Ha önbizalomhiányban szenvedünk, útmutatásra lenne szükségünk, felkereshetünk egy karrier, vagy munkaerő-piaci tanácsadót is, aki segíthet terveinket rendszerezni, munkaerő-piaci lehetőségeinket realizálni, illetve felkészülni a munkavállalásra.

Fotó:
Pixabay.com

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.