Az okostelefon és én
- Dátum: 2015.09.25., 11:25
- iPhone, okostelefon, szeparációs szorongás
Nehéz nem észrevenni, hogy mára az okostelefonok milyen fontos részévé váltak életünknek. Velük alszunk, velük kelünk, szinte szó szerint. Vajon túlzás-e azt állítani, hogy telefonjaink családtaggá váltak?
Nyilván sokféle módon hatással van életünkre az okostelefonok használata, kezdve azzal, hogy állandó részvételt nyújt a világhálón, ezáltal folyamatosan kapcsolatban vagyunk másokkal.
Gyakorlatilag a „sose vagyunk egyedül” állapot biztonságát kínálja, de ez az „érzet” elég felületes és becsapós, ráadásul elveszi életünkből az egyedüllét termékeny pillanatait.
Nyilván vannak előnyei és hátrányai is az okostelefonok használatának, egy bizonyos, mára jóval nagyobb hatást gyakorolnak életünkre, mint ahogy gondolnánk. Az okostelefonok használata hatással van életünk több szegmensére is, a gyerekneveléstől kezdve, kapcsolatainkon át sok mindenre. A legújabb kutatások szerint pedig olyannyira szerves részévé vált életünknek, hogy kijelenthető az okostelefon az én kiterjesztéseként is funkcionál.
Utóbbi állítást olyan kísérlettel bizonyították, melyben a résztvevők azokban a helyzetekben, mikor okostelefonjaik nélkül kényszerültek feladatmegoldásra, szeparációs szorongás tüneteit produkálták. Amikor a kísérlet során a résztvevők gátolva voltak, hogy fogadják hívásaikat a telefonjaikon, pulzusuk és vérnyomásuk megemelkedett, és romlott a teljesítményük is. A szakemberek a tünetek alapján a kortünetet „iPhone-szeparációs szorongásnak” nevezték el, mely tünetegyüttes megléte egyértelműen jelzi az okostelefonok kitüntetett szerepét életünkben.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.