Igazán kész vagy rá?
- Dátum: 2015.10.02., 14:31
- futás, maraton, motiváció, sérülésveszély, sport, túledzettség, verseny
Sok hobbifutónál jön el az nap, amikor úgy dönt, magasabbra emeli a lécet. Verseny-, és rekordhajhászás – csak óvatosan velük.
A mozgásszegény életmód ellentéte a túledzettség, amely hasonlóan káros lehet egészségügyileg. A futás az utóbbi időszakban – szerencsére – hazánkban is egyre népszerűbb mozgásforma, a konditeremben és a szabadban is rengeteg szabadidős hobbifutóval találkozhatunk.
A különböző sportágakba belevágóknál alapprobléma a motiváció fenntartása, ugyanakkor figyelni kell arra, nehogy átessünk a ló másik oldalára. Több hasznos tanács is akad arra az esetre, ha az ember szeretne sportolni és választott mozgásformájában fejlődni, esetleg komolyabb próbákon, versenyeken megmérettetni magát. Készek vagyunk rá? Érdemes átgondolni.
Az első és legfontosabb a fokozatosság. Futóversenyre készülve érdemes heti 10 százalékot emelni a penzumon, de azt is figyelembe kell venni, hogy egy-egy hosszabb viadal, mondjuk félmaraton, vagy maraton előtt hosszú hetekre/hónapokra van szükség a megfelelő állapot elérésére. Aki nem gondol a fokozatosságra és nem hagy elég időt a felkészülésre, könnyedén megjárhatja, akár súlyos sérülés is lehet a következmény. Elég csak arra gondolni, hogy a profik milyen alapossággal dolgoznak, az amatőrök pláne nem hagyhatják ezt figyelmen kívül.
Oda kell figyelni testünk jelzéseire is. Ha rendszeresen visszatérő fájdalmat érzünk, az azt mutatja, hogy valamin változtatnunk kell. Az is beszédes, ha edzés után napokig tartó fáradtságot tapasztalunk.
Aki nem elég felkészült, sérülést kockáztat, de az is bajban lehet, aki túledzi magát. További jó tanács: aki eddig csak 5-10 kilométert futott, az lehetőleg ne ugorjon bele azonnal egy maratonba.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.