Segítség, mozdulni sem bírok!
- Dátum: 2015.11.01., 21:25
- elfekvés, fájdalom, idegbecsípődés, izomgörcs
Akinek volt már idegbecsípődése, pontosan tudja, mennyire kellemetlen és fájdalmas sérülésről van szó. Ráadásul nem kell hozzá nagyobb baleset, elég egy rossz mozdulat, és már meg is történt a baj.
Akár egy reggeli ébredésnél is érezhetjük, hogy nem tudunk megmozdulni, görcsöl a nyakizmunk és rettenetes fájdalmat érzünk. Ilyen esetben nemcsak egy egyszerű elfekvésről van szó, bár az sem kellemes, de korántsem olyan fájdalmas, mint az izombecsípődés.
Ha ezeket a panaszokat észleljük, nagy valószínűséggel idegbecsípődésünk van, melyre hajlamosíthat egy sérv, vagy többek között a laza izomtónus. Az idegbecsípődés különböző súlyosságú lehet, okozhat végtaggyengeséget, zsibbadást, vagy akár bénulást is. Ezek a tünetek nagyon ijesztőek lehetnek elsőre, de alapvetően öngyógyítással javulnak. A becsípődés mértékétől is függ, de általában az első néhány óra kritikus, ilyenkor a következő tünetek jelentkezhetnek: korlátozott mozgás, izomfájdalom, izomgörcs, idegi fájdalom. Mivel a becsípődés igen fájdalmas tünetekkel jár, kezdetben erősebb fájdalomcsillapító szedését javasolják az orvosok. Megfelelő reumakenőcs alkalmazásával pedig helyileg enyhíthetjük a kellemetlen panaszokat, és az izom masszírozásával segítetjük a görcs oldódását.
Az idegbecsípődés kezelése általában nem igényel kórházi ellátást, ugyanakkor érdemes orvoshoz fordulni, amennyiben a panaszok nem enyhülnek. Ha fájdalom elviselhetetlen mértékű, orvosi ellátás keretben izomlazító és erős fájdalomcsillapító injekcióval enyhíthetőek a tünetek.
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.