Menü

Segítség, mozdulni sem bírok!

Akinek volt már idegbecsípődése, pontosan tudja, mennyire kellemetlen és fájdalmas sérülésről van szó. Ráadásul nem kell hozzá nagyobb baleset, elég egy rossz mozdulat, és már meg is történt a baj.

Akár egy reggeli ébredésnél is érezhetjük, hogy nem tudunk megmozdulni, görcsöl a nyakizmunk és rettenetes fájdalmat érzünk. Ilyen esetben nemcsak egy egyszerű elfekvésről van szó, bár az sem kellemes, de korántsem olyan fájdalmas, mint az izombecsípődés.

Ha ezeket a panaszokat észleljük, nagy valószínűséggel idegbecsípődésünk van, melyre hajlamosíthat egy sérv, vagy többek között a laza izomtónus. Az idegbecsípődés különböző súlyosságú lehet, okozhat végtaggyengeséget, zsibbadást, vagy akár bénulást is. Ezek a tünetek nagyon ijesztőek lehetnek elsőre, de alapvetően öngyógyítással javulnak. A becsípődés mértékétől is függ, de általában az első néhány óra kritikus, ilyenkor a következő tünetek jelentkezhetnek: korlátozott mozgás, izomfájdalom, izomgörcs, idegi fájdalom. Mivel a becsípődés igen fájdalmas tünetekkel jár, kezdetben erősebb fájdalomcsillapító szedését javasolják az orvosok. Megfelelő reumakenőcs alkalmazásával pedig helyileg enyhíthetjük a kellemetlen panaszokat, és az izom masszírozásával segítetjük a görcs oldódását.

Az idegbecsípődés kezelése általában nem igényel kórházi ellátást, ugyanakkor érdemes orvoshoz fordulni, amennyiben a panaszok nem enyhülnek. Ha fájdalom elviselhetetlen mértékű, orvosi ellátás keretben izomlazító és erős fájdalomcsillapító injekcióval enyhíthetőek a tünetek.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?