Családban az erő?
- Dátum: 2015.11.30., 10:11
- család, egészség, érzelmi biztonság, ünnep
A harmonikus családban mindenképpen. Egy alapvetően jól működő család nemcsak lelkileg vértezi fel tagjait az élet kihívásaival szemben, hanem bizonyítottan pozitív hatással van az egészségi állapotra is.
De milyen egy jól működő család? Sokféleképpen tud jól működni egy családi rendszer, de a legfontosabb, hogy a családtagok érzelmi és fizikai biztonságra leljenek benne. Ha egy családban elfogadás, meghittség és öröm uralkodik, akkor erőteljes az egészségmegőrző hatása is.
Az ünnepek közeledtével pedig mindig különösen felértékelődik a család szerepe. Az ünnep alkalom arra, hogy a családi kötelékeket szorosabbra fűzzük, és jó lehetőség arra is, hogy kiszakadva a hétköznapok világából, teret adjunk az önfeledtségnek és az egymásra hangolódásnak.
De ha már a hangolódásnál járunk, fontos tudnunk azt is, hogy az életerősítő családi harmónia és meghittség nem teremtődik meg magától egyik napról a másikra. Az ünnep szimbólumai fontosak, de nem mindenhatóak. Ha nem tudunk túl látni az ajándékozáson, a lakomákon és a pihenésen, nem részesülhetünk az ünnep igazán áldásos hatásaiból.
A felkészülésre épp úgy hagyjunk időt és energiát, mint magára az ünnep megélésére. Mindegyiknek a család az alapvető közege. Figyeljünk családtagjainkra, és fedezzük fel újra a pozitív érzelmek erejét. Ez kicsit közhelyesnek tűnik, de számos kutatás bizonyítja, hogy a pozitív érzelmek, az adakozás, a nagyvonalúság jó hatással van kapcsolatainkra, de kedvező hatással bír saját szerveztünk működésére is.
Rohanó, értékválságos világunkban is igyekezzünk meglátni a lényeget: az érzelmi biztonság, az elfogadó szeretet, és az összetartozás életmegtartó ereje nélkül nem tudunk élni, boldogan biztosan nem.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
A hiány érzése egy jóléti világ közepén

A XXI. század embere furcsa ellentmondásban él. A történelem során soha nem volt még ennyire kényelmes, biztonságos és kiszámítható az élet, mint manapság. A technológia kitágította a lehetőségeket, szolgáltatások sokasága könnyíti meg a mindennapokat, és a fejlett országokban a legtöbben szinte korlátlanul hozzáférhetnek lehetőségekhez és szórakozáshoz. Ennek ellenére érezhetjük úgy, hogy valami mégsem jó. Hová tűnik a vidámság, és miért olyan nehéz jól érezni magunkat, amikor látszólag semmi sem hiányzik.
Személyiségtípus kisokos. Mit árulhat el rólunk négy betű?

Milyenek vagyunk mi valójában? Biztos mindenki ismeri a különböző játékos és összetettebb személyiségteszteket, ennek része, hogy például valaki introvertált, extrovertált, csapatkapitány vagy inkább csapattag. Különböző hobbi típuselméleti próbálkozásokkal rengetegszer találkozni. Azonban kérdéses, hogy a valóságban mennyire komplex egy ember lelkivilága?
Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?