Menü

HIV és AIDS: Mit kell tudni róluk?

A HIV-vírus (a humán immunhiányt okozó vírust 1983-ban különítették el, akkor még nem ezen a néven) ma is komoly próba elé állítja az orvostudományt és az emberiséget, a fertőzés csökkentése iszonyatos, globális munkát igényel.

Ebben a helyzetben sajnos rengetegen vannak, akiknek fogalmuk sincs a betegségről, illetve olyanok, akik ismerete erősen hiányos a témában. Ez pedig csökkenti a visszaszorításra szánt óriási erőfeszítések hatékonyságát.

Nézzük a legalapvetőbb tudnivalókat! Az AIDS (magyarul: szerzett immunhiányos tünetegyüttes) nevű betegség kórokozója a HIV-vírus. A fertőzés szexuális úton, vagy fertőzött vérrel terjed. A HIV elleni harc legfontosabb bástyája a védekezés. A HIV bizonyos sejtek pusztításával legyengíti az immunrendszert, s ez a folyamat bizonyos idő után az AIDS betegség kialakulásához vezethet.

Az AIDS-beteget gyakorlatilag bármilyen fertőzés megtámadhatja és megfelelő védekező rendszer híján súlyos károkat is okozhat. Ekkor már visszafordíthatatlan az immunrendszer károsodása, a betegség halálos.

A HIV-fertőzést lehet kezelni, azaz gyógyszeresen kordában tartani, ugyanakkor ez sokszor komoly mellékhatásokkal jár. Az utóbbi időszakban sokat fejlődött a tudomány, így a különböző medicinák hatékonysága is. Ma már teljes életet lehet élni fertőzöttként is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint jelenleg közel 40 millió HIV-fertőzött van a világon, nagy részük Afrikában él.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.