Menü

A PET-palack mértéktelen méreteket ölt

Környezetvédelmi rovatunkban azzal foglalkozunk rendszeresen, hogy miként tudunk kevesebb hulladékot termelni, mit tehetünk azért, hogy csökkentsük a rémes mértékeket öltő szemétmennyiséget? Ezúttal a PET-palackok kérdése kerül napirendre, ugyanis ez jelenti az egyik legnagyobb problémát.

Sajnos az emberek tájékozatlanok kis hazánkban, és mértéktelenül vásárolják az ásványvizeket, műanyag flakonos üdítőitalokat. Utóbbiak egészségtelenek, de a bolti ásványvizekről is bebizonyosodott, hogy kevés esetben bizonyultak egészségesebbnek a csapvíznél. De aki mégis ódzkodik a csapvíztől, az is találhat környezetbarát megoldást.

Miért van erre szükség? Kevesen tudják, de az újrahasznosítás egyáltalán nem oldja meg a PET-palackok problémáját. Hogy miért? Mert „a hulladék begyűjtése, szelektálása, kezelése, újragranulálása, kristályosítása és feldolgozóhoz történő visszajuttatása költségesebb, mint az elsődleges nyersanyagból készült termék előállítása” – írja a tudatosvásárló.hu weboldal. Mindez persze nem csak költségben, hanem környezetterhelésben is jelentkezik.

S hogy milyen mennyiségű hulladékról is beszélünk? Évente 10 millió tonna PET-palackot használunk el, ez pedig kb. négyszer körbeéri a Földet! Döbbenetes mennyiség, amit logikusan belegondolva nem lehet újrahasznosítással kezelni. Nem is valósul ez meg, a Magyarországon forgalomba kerülő évi másfél milliárd műanyag palack csupán 7-8%-át tudják újrahasznosítani. Nagyon szomorú adatok ezek, amikért a vásárlók egyenként felelősek! Óriási luxus minden ivásunkhoz műanyag palackot használni! Mit tehetünk, ha szeretnénk környezetbarátabb megoldást?

Például utazáshoz, otthonon kívüli programokhoz vigyünk magunkkal saját flakonban, termoszban innivalót, így nem kell úton-útfélen műanyag palackos italt vásárolnunk. Az otthoni vízfogyasztáshoz nagy kannákban hozhatunk vizet forrásokról, ivókutakról. Ilyen még a városokban is található, nem csak a természetben, legtöbb esetben kiváló minőségű, ingyenesen elérhető vízzel. Fedezzük fel a régi szokásokat is, amikor még felforralták otthon az ivóvíznek valót, valamint gyakran használták a falvakban, utak mentén található kék kutakat is. Megoldást lehet találni, bárhol is élünk, csupán egy kis tudatos igyekezet szükséges hozzá.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!