Menü

Edzem és többet eszem…?

Azok, akik nem sportoltak eddig, vagy nem mozogtak rendszeresen, nem biztos, hogy tisztában vannak vele, hogy változtatniuk kell-e a táplálkozásukon az edzéssel egyidejűleg, vagy sem, és ha igen, akkor milyen módon. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy elkezdenek többet enni, csak azért, mert már mozognak is mellette.

Nos, valóban érdemes átalakítani a táplálkozásunkat valamilyen szinten, ha edzésbe kezdünk, de ez közel sem ilyen egyszerű, hogy akkor már több étel kerülhet a tányérunkra. Aki szeretné megtudni, hogy mennyivel ehet többet, és a valóságban mennyi ételt mozog le, az kezdjen el ismerkedni a kalóriaszámolással. Lehetséges, hogy meg fog lepődni: egy hosszú, erőteljes séta a futógépen jó, ha eléget egy pohár joghurtnyi kalóriát.

Így a kezdő sportolónak nem is az étel mennyiségét kell növelnie, bár tudjuk, ennek a hírnek sokan nem örülnek. Inkább a táplálkozás minőségén érdemes javítani, hogy "bírjuk erővel" a sportolást. Például válasszuk meg egészséges arányban a fehérjék, szénhidrátok és zsírok arányát. Amint arról már írtunk ebben segít a Kalóriabázis nevű weboldal.

Ha ugyanis a fogyókúra miatt kevés szénhidrátot eszünk, akkor nem fogjuk jól bírni a mozgást. Persze nem csokitortára és cukorkára van szükség, hanem egészséges, magas rosttartalmú szénhidrát-forrásokra. A zsírokat szintén nem érdemes teljesen elhagyni, hiszen ez a nőknél akár a hormonrendszer megfelelő működését is akadályozhatja. A megfelelő mértékű fehérjebevitel pedig szintén nagyon fontos.

A mozgásba kezdők legtöbbjének tehát nem többet érdemes ennie, hanem okosabban. Persze akire épp az volt jellemző, hogy túl keveset evett, vagy a súlya alacsony volt, és így fogott a mozgásba, annak azonnal tömegelésre van szüksége. Mindehhez érdemes kikérni egy táplálkozási és mozgási tanácsadó véleményét, mert sok esetben nekik még nehezebb dolguk van, mint a fogyni vágyóknak.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.