Mit NE fogadj meg a következő évre?
- Dátum: 2015.12.30., 13:06
- 2016, diéta, dohányzás, életmódváltás, fogadalom, fogyókúra, konditerem, mértékletesség, sport, szenvedélybetegség, újév
Az újév alkalmából sorra jönnek a szokásos fogadalmak. Mi az, amit semmiképp se fogadj meg, sok sorstársaddal ellentétben? Helyette pedig hogy érdemes tenned a változásokért? Fogadd meg, hogy elolvasod az alábbi cikkünket, és megtudhatod :)
- "Eszméletlen hatékony fogyókúrába kezdek! Márciusra bombázó/adonisz leszek!" - Szuper kezdeti lelkesedés, és még nagyobb csalódás szokta kísérni ezt a fajta fogadalmat. Miért? Az emberek az ünnepek utáni dőzsölés után hirtelen akarnak áttérni a diétás étkezésre, amelyre nem készítik fel a szervezetüket, nem tartanak fokozatosságot, így egyik végletből a másikba esnek. A táplálkozással túlterhelt szervezetüket hirtelen éheztetni kezdik, ezt pedig nem lehet sokáig bírni. Vagy feladják, mert nem bírják a folyamatos éhségérzetet, vagy a szervezetük ad le vészjelzéseket, valamilyen rosszullét, vagy betegség formájában.
Mit tegyünk helyette? Kezdjünk inkább okos, fokozatos életmódváltásba! Lassan csökkentsük az ételek mennyiségét, főzzünk az eddigiekhez hasonló ételeket, csak egészségesebb alapanyagokból, vagy határozzuk meg bölcsen, hogy az adott ételt melyik napszakban fogyasztjuk
- "Bár eddig nem sportoltam, de ez mostantól megváltozik: jövőre elindulok egy fittness bajnokságon!" Hát persze. Eddig élt a kifogással, hogy nincs ideje sportolni, most pedig időmilliomos lett? A konditerembe járók nagy része már januártól kezdve alig várja a márciust. Hogy miért? Addigra csökken az újévi fogadalmat tevők lelkesedése, addigra kopnak ki azok az emberek, akik a kezdeti lelkesedést követően inkább visszatérnek a kényelmes életmódjukhoz. Itt is érdemes fokozatosságot tartani. Fogadjunk meg előbb kisebb, teljesíthetőbb célokat, próbáljuk ki, hogy melyek a hozzánk passzoló sportágak és gyakorlatsorok, vagy kérjük ki személyi edző segítségét, hogy miként tudunk egy ésszerű, szakértelemmel felépített edzéstervet követni! Így sokkal több az esély a tartós eredményre és a hosszú távú lelkesedésre.
- Amennyiben valamilyen rossz szokásunktól, szenvedélyünktől szeretnénk megszabadulni, akkor járjunk utána alaposan, olvassunk róla, vagy kérjük szakember segítségét! Ugye, nincs értelme negyedszer is leszokni a dohányzásról januárban, hogy aztán februártól ugyanúgy füstöljünk, mint máskor...? Érdemes jelentkezni egy leszoktató programra, vagy pszichológus segítségét kérni a tevékenységünk hátterének megértése érdekében. Mindig kezeljük komplexen a problémát, a változáshoz ugyanis ez szükséges. Példának okáért, az elhízás hátterében sem csupán rossz étkezési szokások állnak, hanem negatív lelki attitűdök is. A cigarettázásnál sem véletlen az orális fixáció, valamint az egészségtelen stresszkezelési módszer. Hatékonyabbak lehetünk, ha megtaláljuk ezeknek a gyökerét, sőt mi több, helyettesítjük azokat valamilyen egészséges, de hatékony megoldási technikával.
A gyűjtőszavak tehát: fokozatosság, mértékletesség, és komplex szemléletmód túlzások helyett. Csodás 2016-os évet és fejlődést kívánunk mindenkinek!
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.