Menü

Mit okozhat és jelezhet az alváshiány?

Az alváshiány és a különböző alvászavarok nemcsak okozhatnak, hanem jelezhetnek is betegségeket, egészségügyi problémákat. Emiatt érdemes külön figyelmet fordítani rájuk.

Azzal mindenki tisztában van (ha másképp nem, tapasztalatból), hogy megfelelő mennyiségű alvás nélkül fáradtabbá, fásultabbá, dekoncentráltabbá, idegesebbé válik az ember. Mi a megfelelő mennyiség? Ezt nem lehet pontosan megmondani, hiszen egyénileg változó a szükséglet, de az egyszerűség kedvéért a napi nyolc órát szokták belőni a szakemberek. Azt mondják, a 7-8 óra alatti mennyiség általában kevés, legalábbis tartósan biztosan az. Egyúttal azt is hangsúlyozzák, hogy nem érdemes ezen az időszakon spórolni, más tevékenységnek időt nyerni, mert hosszabb távon nagy eséllyel visszaüthet ez a taktika.

Az alváshiány a mindennapi teljesítőképességünk hátráltatása mellett más, szerteágazóbb negatív következménnyel is járhat. Egyszerre jelezhet és okozhat is betegséget, különböző egészségügyi problémát. Mivel sok ember érint, mindenképpen érdemes ezzel foglalkozni, hiszen az alvásproblémán át (annak alapos kivizsgálásával) számos, szervezetünkben zajló dologra fény derülhet.

Észlelésével és gyógyításával csökkenthető például az Alzheimer-kór kialakulásának a kockázata, többek között a cukorbetegség, vagy a stroke kialakulásának rizikója. Emellett az alvászavar lehet mondjuk a depresszió, a szorongás, vagy más, nem csak pszichiátriai betegség jele.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.