Menü

Mit okozhat és jelezhet az alváshiány?

Az alváshiány és a különböző alvászavarok nemcsak okozhatnak, hanem jelezhetnek is betegségeket, egészségügyi problémákat. Emiatt érdemes külön figyelmet fordítani rájuk.

Azzal mindenki tisztában van (ha másképp nem, tapasztalatból), hogy megfelelő mennyiségű alvás nélkül fáradtabbá, fásultabbá, dekoncentráltabbá, idegesebbé válik az ember. Mi a megfelelő mennyiség? Ezt nem lehet pontosan megmondani, hiszen egyénileg változó a szükséglet, de az egyszerűség kedvéért a napi nyolc órát szokták belőni a szakemberek. Azt mondják, a 7-8 óra alatti mennyiség általában kevés, legalábbis tartósan biztosan az. Egyúttal azt is hangsúlyozzák, hogy nem érdemes ezen az időszakon spórolni, más tevékenységnek időt nyerni, mert hosszabb távon nagy eséllyel visszaüthet ez a taktika.

Az alváshiány a mindennapi teljesítőképességünk hátráltatása mellett más, szerteágazóbb negatív következménnyel is járhat. Egyszerre jelezhet és okozhat is betegséget, különböző egészségügyi problémát. Mivel sok ember érint, mindenképpen érdemes ezzel foglalkozni, hiszen az alvásproblémán át (annak alapos kivizsgálásával) számos, szervezetünkben zajló dologra fény derülhet.

Észlelésével és gyógyításával csökkenthető például az Alzheimer-kór kialakulásának a kockázata, többek között a cukorbetegség, vagy a stroke kialakulásának rizikója. Emellett az alvászavar lehet mondjuk a depresszió, a szorongás, vagy más, nem csak pszichiátriai betegség jele.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.