Menü

Stressz alatt és stressz után

A stressz szinte kivétel nélkül mindenki életeben jelen van kisebb, vagy nagyobb intenzitással, mégis kicsit megfoghatatlan fogalom a legtöbbünk számára. Ha le kell írni, különböző emberektől különböző válaszokat kapunk, annak ellenére, hogy a bennünk lezajló folyamat voltaképpen közös.

A stressz, legyen lelki, vagy fizikai, általában alaposan megterheli a szervezetet, amely képes védekezni ellene, de rendre „elfárad” a küzdelemben, s ez megint csak problémákat szül. A legyengült immunrendszer ugyanis sebezhetőbb, stresszes időszak után könnyebben, hatékonyabban támadják meg betegségek, különböző egészségügyi gondok. A fertőzésektől a migrénig számos problémával szembesülhetünk ilyenkor.

Általánosságban tehát igaz, hogy stressz védtelenebbé tesz minket. Mi a dolgunk? Először is természetesen az, hogy igyekszünk elkerülni az ilyen megterhelő helyzeteket, erre számos mód akad, valakinek jobban megy, míg mások iszonyatosan megszenvednek a dologgal.

Teljesen persze nem védhetjük meg magunkat a negatív behatásoktól, de ilyenkor sem késő cselekedni. Stresszes időszak után figyeljünk oda magunkra, próbáljuk fokozatosan levezetni a felgyülemlett feszültséget. Erre kiváló módszer a sportolás, vagy akár egy kiadós séta valami nyugodt helyen, de egy-két egyszerű relaxációs gyakorlat elsajátítása is nagyon hasznos lehet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.