Mit kell tudni a cukorbetegségről?
- Dátum: 2016.04.18., 15:10
- betegség, Cukorbetegség, diabétesz, szövődmény, vércukorszint
Alattomos betegség, amelyet nagyon sokszor csak későn ismerünk fel. A magyar lakosság több mint hét százaléka szenved benne, ennél ráadásul jóval nagyobb a még nem diagnosztizált betegek száma.
Az inzulinhiány, és/vagy inzulinrezisztencia miatt kifejlődő cukorbetegség tényleg igazi népbetegség, nincs olyan ember, akinek valamely rokona, ismerőse ne szenvedne az alattomos kórban (a világon több mint 400 millióan betegek). Az alattomos jelző azért találó, mert a cukorbetegség viszonylag könnyedén rejtőzködik, miközben komoly károkat okoz szervezetünkben. A különböző szövődményeknek se szeri, se száma, azaz a diabétesz rengetegféle módon tudja rombolni egészségünket.
Mitől alakul ki? A 2-es típusú cukorbetegség (az 1-es típus a ritkább, de a megbetegedések száma itt is növekszik) kialakulásának alapja a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény, valamint a stresszes életmód. A felsoroltak maximális figyelembevétele mellett a kór időben felismerése nagyon fontos, ezért javasolt a legalább évi rendszerességű vérvizsgálat (vagy akár a rendszeres otthoni vércukorszintmérés). Ugyanakkor akadnak árulkodó jelek, amelyekre gyanakodhatunk. Ilyen a szokatlan és tartós fáradtságérzet, a gyakori éhségérzet, a fogyás, valamint a korábbinál erősebb szomjúság.
A cukorbetegek száma jelentős mértékben növekedett az elmúlt évtizedekben, az erősen negatív tendenciáért elsősorban a 2-es típusú megbetegedések a felelősek. Sajnos elmondható, hogy az utóbbi időben fiatalok és gyerekek körében is egyre többször diagnosztizálják a problémát.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.