Menü

Mit kell tudni a cukorbetegségről?

Alattomos betegség, amelyet nagyon sokszor csak későn ismerünk fel. A magyar lakosság több mint hét százaléka szenved benne, ennél ráadásul jóval nagyobb a még nem diagnosztizált betegek száma.

Az inzulinhiány, és/vagy inzulinrezisztencia miatt kifejlődő cukorbetegség tényleg igazi népbetegség, nincs olyan ember, akinek valamely rokona, ismerőse ne szenvedne az alattomos kórban (a világon több mint 400 millióan betegek). Az alattomos jelző azért találó, mert a cukorbetegség viszonylag könnyedén rejtőzködik, miközben komoly károkat okoz szervezetünkben. A különböző szövődményeknek se szeri, se száma, azaz a diabétesz rengetegféle módon tudja rombolni egészségünket.

Mitől alakul ki? A 2-es típusú cukorbetegség (az 1-es típus a ritkább, de a megbetegedések száma itt is növekszik) kialakulásának alapja a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény, valamint a stresszes életmód. A felsoroltak maximális figyelembevétele mellett a kór időben felismerése nagyon fontos, ezért javasolt a legalább évi rendszerességű vérvizsgálat (vagy akár a rendszeres otthoni vércukorszintmérés). Ugyanakkor akadnak árulkodó jelek, amelyekre gyanakodhatunk. Ilyen a szokatlan és tartós fáradtságérzet, a gyakori éhségérzet, a fogyás, valamint a korábbinál erősebb szomjúság.

A cukorbetegek száma jelentős mértékben növekedett az elmúlt évtizedekben, az erősen negatív tendenciáért elsősorban a 2-es típusú megbetegedések a felelősek. Sajnos elmondható, hogy az utóbbi időben fiatalok és gyerekek körében is egyre többször diagnosztizálják a problémát.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.