Menü

Mit kell tudni a bárányhimlőről?

Érdemes minél többet, mert sokan veszélyeztettek és a kór mindig tud újdonságokkal szolgálni. Különösen a félig tájékozottaknak.

A bárányhimlővel kapcsolatos diskurzus igencsak aktuális téma, hiszen az utóbbi években egyszer sem volt ilyen gyakori a megbetegedések száma, mint az idei év elején. A bárányhimlőre a legtöbb felnőtt valamiféle homályos, gyorsan lezajló betegségként gondol vissza korai gyermekkorából. Ők a szerencsések. Másoknál nem zajlik le olyan könnyen a bárányhimlő, míg akadnak olyanok, akik nem kapták el gyerekként a kórt.

Utóbbiak a kisgyermekekhez hasonlóan a veszélyeztetettek csoportjába tartoznak és a veszélyeztetettség különösen igaz a várandós anyákra. Azt mindenképpen érdemes észben tartani, hogy voltunk-e bárányhimlősek, ha nem, vagy nem emlékszünk, családalapítás előtt mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat!

A bárányhimlővel kapcsolatban gyakran emlegetett tézis, hogy felnőttként elkapni a legveszélyesebb, holott a szövődmények gyermeknél, vagy fiatal felnőtt esetében is lehetnek súlyosak, ezt számos tényező, például az immunrendszer aktuális állapota befolyásolja.

A betegség gyorsan terjed, a kórokozó rendkívül fertőző, érintkezés és cseppfertőzés útján is hatékonyan fertőz. Létezik védőoltás, amelyet még a közösségbe kerülés előtt kell beadni. Az oltás jelentősen csökkenti a fertőzés esélyét, vagy legyengíti a betegséget, minimalizálja a szövődmények súlyosságát.

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.