Menü

Mit kell tudni a bárányhimlőről?

Érdemes minél többet, mert sokan veszélyeztettek és a kór mindig tud újdonságokkal szolgálni. Különösen a félig tájékozottaknak.

A bárányhimlővel kapcsolatos diskurzus igencsak aktuális téma, hiszen az utóbbi években egyszer sem volt ilyen gyakori a megbetegedések száma, mint az idei év elején. A bárányhimlőre a legtöbb felnőtt valamiféle homályos, gyorsan lezajló betegségként gondol vissza korai gyermekkorából. Ők a szerencsések. Másoknál nem zajlik le olyan könnyen a bárányhimlő, míg akadnak olyanok, akik nem kapták el gyerekként a kórt.

Utóbbiak a kisgyermekekhez hasonlóan a veszélyeztetettek csoportjába tartoznak és a veszélyeztetettség különösen igaz a várandós anyákra. Azt mindenképpen érdemes észben tartani, hogy voltunk-e bárányhimlősek, ha nem, vagy nem emlékszünk, családalapítás előtt mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat!

A bárányhimlővel kapcsolatban gyakran emlegetett tézis, hogy felnőttként elkapni a legveszélyesebb, holott a szövődmények gyermeknél, vagy fiatal felnőtt esetében is lehetnek súlyosak, ezt számos tényező, például az immunrendszer aktuális állapota befolyásolja.

A betegség gyorsan terjed, a kórokozó rendkívül fertőző, érintkezés és cseppfertőzés útján is hatékonyan fertőz. Létezik védőoltás, amelyet még a közösségbe kerülés előtt kell beadni. Az oltás jelentősen csökkenti a fertőzés esélyét, vagy legyengíti a betegséget, minimalizálja a szövődmények súlyosságát.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.