Menü

Pihenéssel a hosszú életért

"A lustaság fél egészség" - ismerjük a mondást, s bizony van igazságtartalma. Így, szó szerint. Ugyanis a lustálkodás csak félig elégséges az egészséghez, más összetevők is szükségesek hozzá, másrészt nyilvánvalóan csak mértékkel érvényes. Az azonban tény, hogy a túlhajszoltsággal éveket vehetünk el az életünkből.

A civilizált ember jellemzője, hogy örökké versenyzik az idővel, és vég nélkül különböző célokat kerget. Mindig egyre magasabbra akar jutni - még azelőtt, hogy kiélvezte volna azt, amit már eddig elért. Csakhogy a folyamatos növekedés és gyarapodás nehezen tartható (maximum a testsúlyban lehetséges, ami kisebb öröm...), ráadásul fárasztó is a hajszoló életmód.

A hosszú távon is sikeres emberek jellemzője az, amit a csodálóik kevésé ismernek velük kapcsolatban, hogy képesek a pihenésre, és a célorientált életstílus mellett teret engednek a rekreáló időtöltéseknek is. Természetesen enélkül is lehet kiemelkedő eredményeket elérni, ami csak rövid távon célravezető, idővel azonban megbosszulja magát.

Ne legyen hát lelkiismeret-furdalásunk, és mondjuk ki bátran, ha pihenésre, feltöltődésre van szükségünk, valamint tegyünk is érte! Nincs könnyű dolgunk, a látszólag tökéletességre törekvő társadalom elvárásai ugyanis egyre magasabbak. Ne engedjük magunkat "bedarálni", és ne feledjük: nem azzal érünk el eredményt, ha nem szentelünk időt a pihenésre, hiszen így hamar "lemerülnek az akkumulátoraink".

Azt viszont érdemes tudatosítani, hogy a képernyővel töltött idő nem valódi pihenés: a szem, az agy számára igencsak fárasztó és dolgos tevékenység, ha tévét nézünk, vagy a számítógépet, okostelefont, tabletet bújjuk. Ha tartalmas kikapcsolódásra vágyunk, akkor aludjunk, olvassunk az ágyban, igyunk meg egy finom teát, meditáljunk, vegyünk forró fürdőt, vagy kényeztessük magunkat masszázzsal. Ami látszólag lustálkodásnak tűnik, az valójában olyan a szervezetünk számára, mintha töltőre raknánk a telefont.

Természetesen az sem mindegy, hogy a pihenésen túli időben hogy bánunk a testünkkel: a helytelen táplálkozás, a mozgás- és ingerszegény életmód, az alacsony folyadékbevitel, a káros szenvedélyek és függőségek, a stressz, a szorongás mind olyan tényezők, amelyek a meglévő energiát sokkal hamarabb fogyasztják el, és a hosszú távú negatív hatásuk elkerülhetetlen.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.