Pihenéssel a hosszú életért
- Dátum: 2016.06.01., 13:03
- energia, lustaság, okostelefon, pihenés, rekreáció, stressz, szorongás, túlhajszoltság, tv-nézés
"A lustaság fél egészség" - ismerjük a mondást, s bizony van igazságtartalma. Így, szó szerint. Ugyanis a lustálkodás csak félig elégséges az egészséghez, más összetevők is szükségesek hozzá, másrészt nyilvánvalóan csak mértékkel érvényes. Az azonban tény, hogy a túlhajszoltsággal éveket vehetünk el az életünkből.
A civilizált ember jellemzője, hogy örökké versenyzik az idővel, és vég nélkül különböző célokat kerget. Mindig egyre magasabbra akar jutni - még azelőtt, hogy kiélvezte volna azt, amit már eddig elért. Csakhogy a folyamatos növekedés és gyarapodás nehezen tartható (maximum a testsúlyban lehetséges, ami kisebb öröm...), ráadásul fárasztó is a hajszoló életmód.
A hosszú távon is sikeres emberek jellemzője az, amit a csodálóik kevésé ismernek velük kapcsolatban, hogy képesek a pihenésre, és a célorientált életstílus mellett teret engednek a rekreáló időtöltéseknek is. Természetesen enélkül is lehet kiemelkedő eredményeket elérni, ami csak rövid távon célravezető, idővel azonban megbosszulja magát.
Ne legyen hát lelkiismeret-furdalásunk, és mondjuk ki bátran, ha pihenésre, feltöltődésre van szükségünk, valamint tegyünk is érte! Nincs könnyű dolgunk, a látszólag tökéletességre törekvő társadalom elvárásai ugyanis egyre magasabbak. Ne engedjük magunkat "bedarálni", és ne feledjük: nem azzal érünk el eredményt, ha nem szentelünk időt a pihenésre, hiszen így hamar "lemerülnek az akkumulátoraink".
Azt viszont érdemes tudatosítani, hogy a képernyővel töltött idő nem valódi pihenés: a szem, az agy számára igencsak fárasztó és dolgos tevékenység, ha tévét nézünk, vagy a számítógépet, okostelefont, tabletet bújjuk. Ha tartalmas kikapcsolódásra vágyunk, akkor aludjunk, olvassunk az ágyban, igyunk meg egy finom teát, meditáljunk, vegyünk forró fürdőt, vagy kényeztessük magunkat masszázzsal. Ami látszólag lustálkodásnak tűnik, az valójában olyan a szervezetünk számára, mintha töltőre raknánk a telefont.
Természetesen az sem mindegy, hogy a pihenésen túli időben hogy bánunk a testünkkel: a helytelen táplálkozás, a mozgás- és ingerszegény életmód, az alacsony folyadékbevitel, a káros szenvedélyek és függőségek, a stressz, a szorongás mind olyan tényezők, amelyek a meglévő energiát sokkal hamarabb fogyasztják el, és a hosszú távú negatív hatásuk elkerülhetetlen.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.