Menü

Nemcsak a sportolóknak fontos a nyújtás

Nemcsak sportolóknak, hanem az átlagembernek is tanácsos nyújtógyakorlatokat végezni, hiszen vannak olyan izomcsoportjaink, amelyek rossz testtartás, magas sarkú viselése miatt, a munkával együtt járó megterheléssel megrövidülhetnek. A tenisz- és golfkönyök, vagy egy sarokfájdalom hátterében is izomfeszülés és rövidülés állhat. Csak súlyos esetben van szükség műtétre, célszerűbb inkább megelőzni a bajt gyógytornásszal, vagy más fizioterápiás módszerrel.

Évtizedekkel ezelőtt a teniszkönyök kialakulására úgy tekintettek, amely egy úri passzióval, a teniszezéssel jár együtt. Mára azonban kiderült, ez az ortopédiai panasz épp úgy kialakulhat fizikai-, vagy irodai munkát végzőknél is, akik nagy megerőltetésnek teszik ki végtagjukat, vagy sokszor ismétlődő, a nyugalmi helyzettől eltérő mozgást végeznek karjukkal. Ilyenkor az izom megfeszül, ellazulni azonban már nem tud, ez pedig krónikus feszességet alakít ki, hosszabb távon pedig izomletapadással járhat. A tenisz-, vagy ma már ugyancsak ismert golfkönyököt az alkari hajlító- és nyújtóizom rövidülése és feszessége okozza. A teniszkönyök esetében a könyök íncsoportjainak külső-, a golfkönyöknél a belső részét éri terhelés. A jelek könnyedén észrevehetőek, hiszen a könyökbe szúró, állandósuló fájdalom sugárzik, amelyet az izomcsoport eredésénél, a csontoknál kialakult gyulladás okoz.

Mivel a bőr alatt az ínaknál és a csonthártyánál nem jó a vérellátás, tartóssá válhat a fájdalom, ezért minél előbb szükség van a terület rendszeres nyújtására, hogy az izomletapadást megakadályozzuk – fogalmazott Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa. - A Terrier-féle felszabadító lágyrész masszázst szoktam javasolni. A keringés javításával, az érintett terület két óránkénti speciális nyújtásával a szervezet elkezdi a saját energiáit mozgósítani, ezáltal pedig csökken az izomcsoportban a feszülés, és így a panaszok is.

A nyújtógyakorlatok mellett megoldást jelenthet az ultrahangos kezelés, az elektro- és a lökéshullám terápia, vagy éppen egy kinesio tapasz felhelyezése, amely az érintett izom működésének helyreállítását segíti, leveszi ugyanis az adott csonthártyáról a terhelést.

Ugyancsak az izmok rövidülése okozhat krónikus sarokfájdalmat, amely mögött a talp- és a vádliizomzat, illetve az Achilles-ín feszessége, majd rövidülése állhat. Ez elsősorban nőkre jellemző, akik gyakran viselnek magas sarkút. A haránt- és a hosszboltozat megsüllyed, a vádliizomzat lerövidül, és hiába vált lapos sarkúra, abban is fáj a sarka.

Ebben az esetben fontos a talpizomzat masszírozása, illetve a vádli nyújtása. Ugyanazokat a fizioterápiás módszereket javaslom, mint a tenisz- és golfkönyök esetében. Sarokfájdalom esetében egyedileg kialakított talpbetétet is tanácsos készíttetni, amely korrigálja a láb statikai hibáit.

A szakorvos szerint egyénileg változó, hogy kinél mennyi idő alatt javulnak a panaszok, hiszen ez függ az életkortól, a genetikai hajlamtól, a szövetek rugalmasságától. Ritkán szteroid injekció, súlyosabb esetben pedig csak a műtét segíthet, ilyenkor ínhosszabbító, vagy leválasztó operációt végeznek el.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.