Egyszerű környezetvédelem: főzzünk fedő alatt!
- Dátum: 2016.06.29., 11:41
- energia, energiafelhasználás, fedő, főzés, környezet, környezetbarát, környezetvédelem, mosogatás
Ha szeretnénk spórolni a Földünk erőforrásaival, és fontos számunkra a környezetvédelem, akkor bizony a hétköznapi szokásainkat kell átalakítanunk. De miért is tennénk így? Például, mert tiszteljük a helyet, ahol élünk: a csodálatos Föld bolygót. Csakhogy az itt található erőforrások végesek, főleg a jelen felhasználási mód mellett. Az úgynevezett civilizált ember mégsem civilizáltságot mutat, amikor a környezetéről van szó, pedig alapvető lenne, hogy tisztelettel viszonyuljunk környezetünkhöz.
Mondani szokták, hogy gyerekeink, unokáink fogják tapasztalni azt, ahogyan ma élünk. Igen, a kis dolgok is nagyot számítanak. Azt ismerjük, hogy zárjuk el a csapot, hogy ne folyjon feleslegesen (lásd Gazdálkodj okosan társasjáték). Másik fontos példa az, hogy nem mindegy, hogyan főzünk. Ha fedő alatt készítjük az ételeket, azzal rengeteg energiát takarítunk meg!
Gyakori szokás, hogy fedő nélkül, magas lángon készítjük az ebédre- és vacsoráravalót, mert azt hisszük, így hamarabb készen lesz. Ez sajnos tévedés, hiszen semmivel sem végzünk előbb, mintha fedő alatt, de kisebb lángon készítjük el ugyanazt. Egyértelmű, hogy ezzel a módszerrel több gázt, vagy áramot fogyasztunk, attól függően, hogy milyen tűzhelyünk van. Arról nem is beszélve, hogy a fedő nélküli főzés során telegőzüljük a konyhát, és így sokkal gyakrabban kell bekapcsolnunk a pára- és szagelszívót, amely igen sok áramot használ.
A konyhában további apró dolgokkal spórolhatunk energiát. Mennyire fontosak például az elektromos kijelzők? Mindig világítania kell a mikrohullámú, vagy a kenyérsütő kijelzőjének? Teljesen felesleges. Nyáron további energiatakarékosság, ha gázkazános melegvízfűtés esetén apró-cseprő dolgok miatt nem nyitjuk meg a melegvizet, csak a hideget. Hiszen minden alkalommal, amikor megnyitjuk a melegvizes csapot, teljesen feleslegesen indul el a kazán - rövid idő alatt nem ér oda a melegvíz és nem is melegszik fel.
A szakemberek szerint tévhit, hogy a mosogatógép környezetszennyezés lenne. Ha megfelelően használjuk - azaz kellően megtöltjük, valamint környezetbarát mosogatószert használunk hozzá - , akkor gazdaságosabb lehet, mint például a folyóvizes mosogatás.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.