Menü

A legjobb okok, hogy többet mosolyogjunk

Lehet, hogy a mindennapi mosolygás nem óv meg minket az orvosoktól, de mindenképpen jobbá teszi a napjainkat, eléri, hogy mások még inkább bízzanak bennünk, és hosszabb élethez is vezethet.

Ha egy kávézóba belépünk, és egy mosolygós barista udvarias köszönéssel fogad, felveszi a rendelésünket, a mi arcunkon is akaratlanul megjelenik egy mosoly. Akár még az arcunkra is ragadhat, és másokat is mosolygásra késztethetünk. Például egy másik vendéget, aki viszonozza is a gesztusunkat. Szokás mondani, hogy a mosolygás ragadós – az agyunkban lévő tükör neuronok a viselkedés utánzásával válaszolnak a bejutó ingerre. Tudományos oka is van annak, hogy miért szeretünk mosolyogni: ez az apró viselkedésforma olyan ingerületátvivő anyagokat szabadít fel, mint például az endorfin, a dopamin és a szerotonin. Ezek mind jótékony hatást gyakorolnak a szervezetünkre. Azért csak vegyünk számba néhány okot, hogy miért is érdemes nap nap után mosolyognunk:

- Bizalomépítés: Kutatások is bebizonyították, hogy egy őszinte mosoly fokozza a bizalomérzetet a fogadó félben. Minél erőteljesebb a mosolyunk – természetesen egészséges körülmények között -, annál többen fognak bízni bennünk. Ez a technika elengedhetetlenül szükséges az üzleti és egyéni sikerhez.

- Segítség a szívnek: A mosoly nemcsak a testnek ad nyugalmat, de segít a pulzus, a vérnyomás és a szívinfarktus kialakulási kockázatának csökkentésében is.

- Váljunk népszerűvé! A legtöbb ember nehezen közeledik egy olyan személy felé, aki folyamatosan a szemöldökét ráncolja, de természetesen vonzódik azokhoz, akiknek a mosoly az életük része. Mind meg akarjuk őket ismerni, megtudni az okát, hogy miért sugároznak boldogságot.

- Az optimizmus növelése: Akik gyakran mosolyognak, sokkal többször viselkednek pozitívan, és sokkal elégedettebbek az életükkel.

- A produktivitás növelése: A mosolygás segít a negatív gondolatok számának csökkentésében, ezzel növelve a termelőképességet. Kutatások során azt is igazolták, hogy néhány percnyi mosolygás és nevetés az embereket arra motiválja, hogy keményebben dolgozzanak, és a kreativitásukat is növeli.

- Legyünk fiatalabbak! A mosolygós emberek sokkal fiatalabbnak tűnnek. Ilyenkor sokkal vonzóbbak vagyunk mások szemében.

- Legyünk sikeresebbek! Mosolygás közben magabiztosságot sugárzunk. Az ilyen irányban végzett kutatások eredményei kimutatták, hogy azok, akik gyakran mosolyognak, több borravalót kapnak, többször kapnak fizetésemelést, hamarabb jutnak fel a ranglétrán összehasonlítva őket szemöldökráncoló, mogorva társaikkal.

- Legyünk a legjobb vezetők! A mosoly az egyik leghatékonyabb vezetői eszköz. Az alkalmazottak sokkal befogadóbbak azokkal a vezetőkkel szemben, akik mosolyognak – egy kérést mindig egy mosollyal kezdjünk és fejezzünk be!

- Stresszcsökkentés és hangulatjavítás: Az életben felhalmozódott túl sok stressz számtalan problémát okozhat – elhízást, asztmát, fejfájást, még korai halált is. A mosolygás csökkenti a stresszt, és minden betegség kialakulási kockázatát is, mely a stresszel összefüggésbe hozható. A mosoly javítja a hangulatunkat, így egyben a környezetünkét is, akik tanúi a mosolyáradatunknak.

- Immunrendszer-erősítő: Mosolyogjunk többet, hogy elriasszuk a megfázást, és egészségesek maradjunk!

- Fájdalomcsökkentő: A mosolyon keresztül felszabaduló ingerületátvivő anyagok felszabadítása egyfajta természetes fájdalomcsillapítóként működik.

- Éljünk hosszú életet! Vizsgálatokkal bebizonyított tény, hogy a gyakran mosolygó emberek 7 évvel tudják meghosszabbítani az életüket.

- Legyünk a boldogság aktivistái! Bármilyen helyzetben is találjuk magunkat, a mosolyunk javítja a hangulatunkat, és mindenki másét is, aki nyugtázza ezt a baráti gesztust. Hozzunk több örömet a világba, és köszöntsünk mindenkit egy mosollyal!

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

A disszociatív személyiségzavar jellemzői

Az általános eset az a disszociatív személyiségzavar esetén, hogy az egyik személyiség tisztában van a másik jelenlétével, ismeri, és ezzel együtt tud élni. A másik kialakult személyiség a legtöbb esetben teljesen mások a személyiségjegyei is.

Vattacukor szülők – egy családi viselkedésminta

Sokféleképpen módon nevelhetjük gyerekeinket, lehetünk szigorúak, engedékenyek, megalkuvók, igazából bármilyenek. Általában gyereke válogatja, hogy mi a legjobb, de vannak viselkedésminta típusok, amibe általában beleillünk. Nézzük, mit jelent, ha valaki vattacukor szülő típus!

A társasjátékok fejlesztő hatása

A sok pozitív hatása mellett a társasjáték türelemre és együttműködésre is megtanít, ráadásul szórakoztató formában, arról nem is beszélve, hogy sok szülő számára mintegy joker tevékenység a borús, esős napokon, amikor nem lehet szabadtéri programokkal lekötni a gyerekeket.

Az egyéni boldogság kérdése. Tanulható-e a pozitivitás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, jóllehet sokszor nem a legideálisabb helyen és módon keressük ezt az állapotot. A pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Viszont egyéni szempontból mindez jóval kevésbé elméleti dolgokon múlik, mintsem a mindennapi cselekedeteinken, interakciókon.