Fiatalkorban kell elkezdeni az érzékenyítést
- Dátum: 2016.08.10., 12:31
- empátia, érzékenyítés, gyerekek, könyv, kutya, kutyaterápia, mesekönyv, segítőkutya, terápia, tréning
A gyógypedagógus-szociológus szerző, Loványi Eszter születése óta hallássérült, mindennapi életét Kuku nevű kutyája segíti. Az ő szemszögéből ismerkedhetünk meg olyan hétköznapi hősökkel, akik valamilyen fogyatékossággal élnek, jobbjukon egy négylábúval, amely tökéletes hidat képez gazdája és a társadalom között. A Kuku és barátai – Ismerjük meg közösen a segítőkutyák világát! című mesekönyv legfontosabb célkitűzése a vakvezető-, hallás-, mozgássérült-segítő, autistasegítő- és terápiás kutyák világának és fogyatékossággal élő gazdáik mindennapjainak bemutatása. A színes illusztrációkkal teli mesekönyv elsősorban 3-12 éves kisgyermekek részére készült, akik Kuku – a hallássérült-segítő kutyus – szemszögéből ismerhetik meg a való élet ihlette szereplőket. „Tapasztalataink szerint ez a korosztály még nagyon nyitott, természetesnek kezeli a sokféleséget, a másságot, ezért fontos, hogy minél korábban legyen lehetőségük tapasztalatokat szerezni erről a területről. Ezáltal fejlődik empátiájuk, számukra nem lesz tabu ez a téma, ellentétben azzal, ahogyan a társadalom ezt gyakran kezeli” – mondta el a könyv szerzője.
Meseolvasás az óvodában
A könyv karaktereit igaz történetek ihlették: a kutya-gazda párosokkal a hétköznapi rohanáson túl társadalmi szemléletformáló programokon vagy érzékenyítő tréningeken is találkozhatunk. „Reményeink szerint a mesekönyvön és a hozzá kapcsolódó programokon keresztül nem csak a gyermekekhez tudunk eljutni, hanem a szülőkkel és óvodapedagógusokkal is hatékonyabban tudjuk megismertetni, miként valósítható meg az érzékenyítés egy olyan témában, amiről sokszor nehéz őszintén beszélgetni” – számolt be a másodlagos célokról Loványi Eszter, aki saját maga is önkéntesként dolgozik a NEO Magyar Segítőkutya Egyesületnél.
Kuku a valóságban és a mesekönyvben
A Kuku és barátai mesekönyv az Egyesület és az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar 2015 tavaszán a „Segítőkutyákkal az integrációért” címmel rendezett konferenciáján került bemutatásra. Mind a szerző, mind a könyv szereplői ihlető személyek bíztak a könyv sikerében, és reményeik azóta beigazolódtak. Az első, korlátozott példányszámú kiadást nagy figyelem kísérte, és számos pozitív visszajelzést kapott róla mind az Egyesület, mind a szerző. A második kiadásra a közelmúltban azért került sor, hogy minden érdeklődő hozzájuthasson a mesekönyvhöz, amely kapható az üzletekben, valamint megrendelhető a www.mesekonyv.segitokutya.net weblapon keresztül is.
A könyv szereplői
„Az Egyesület szemléletformáló programjai és a mesekönyv egymás hatását erősítik. A mesekönyv feldolgozásával a gyermekek előzetesen is fel tudnak készülni a foglalkozásokra és a személyes találkozás után még maradandóbbak lehetnek az élmények az előzetes lapozgatásának köszönhetően. Jártunk olyan intézményekben is, ahol már úgy fogadtak minket a gyerekek, hogy olvasták a történeteinket és a szereplőket is felismerték. Nagy örömünkre egyre több helyen – táborokban, gyereknapon, gyermekkórházban, rendezvényeken – használják a mesekönyvet, így a segítőkutyák és az elfogadás eszméje is terjedhet, ami fontos az Egyesületnek is” – árulta el Mányik Richárd, a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület elnöke.
Mányik Richárd egy érzékenyítő tréningen
További információk:
Weboldal: http://segitokutya.net/ http://mesekonyv.segitokutya.net/
Facebook: http://facebook.com/segitokutya, http://facebook.com/kukuesbaratai
Email: lovanyieszter@segitokutya.net
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.