Menü

Gondozzuk okosan a szobanövényeinket!

Mindannyiunkkal előfordult már, hogy a rohanó hétköznapok során felocsúdva egyszer csak körbenéztünk a lakásban, és azt vettük észre, hogy a kedvenc növényeink levele lefelé konyul, vagy éppen már ki is múltak. Ilyenkor elgondolkodunk: miért történhetett? Hiszen mindig öntöztük. Igaz, nem olyan gyakran vagy nem éppen rendszeresen, de igyekeztünk. Ennek elkerüléséhez biztosítunk most néhány könnyen betartható, hasznos információt!

Hasznos tanácsok a szobanövények gondozásához:

- Egyiküknek sem jelent problémát, ha folyamatosan nyirkos a földje. Öntözés után rövidesen nézzünk rájuk megint, és ellenőrizzük, hogy a kaspóban vagy az alattuk lévő tálkában van-e felesleges víz! Ha van, öntsük ki! Azzal, hogy otthagyjuk, nem csúsztathatjuk el időben a következő öntözést, ugyanis a növények érzékelik, hogy a környezetükben túl sok víz van jelen, ezért az úgynevezett aquaporin csatornáikat bezárják. Ennek következtében nem tudnak több vizet felvenni, és kiszáradnak. Ugye mindenki látott már nagy árvíz vagy belvíz idején a víz közepén álló, kiszáradt fákat? A jelenség ugyanennek a mechanizmusnak köszönhető.

- A kaktuszféléket és a pozsgás növényeket célszerű homokba vagy kaktuszföldbe ültetni, ezek szimulálják a természetes környezetüket. Ez a fajta föld kevésbé tartja a nedvességet, így ha véletlenül túlöntözzük őket, a hatás kevésbé fog érvényesülni.

- Figyeljünk arra, hogy az orchideáinkat is speciális földbe ültessük! Gondozásuknak a legjobb módja, ha egy nagyobb kaspóba vizet öntünk, és ebbe állítjuk bele a cserepes növényt 10-20 percre.

- Figyeljünk az öntözés rendszerességére! A szobanövények általában heti 1-2 öntözést igényelnek, de ez időszakfüggő is. Azonban gondosan figyeljünk oda télen is, hiszen ez az időszak csalóka lehet. A fűtés miatt a levegő nagyon kiszáradhat, így a lakásban keringő levegő sokszor még szárazabb is lehet, mint egy átlagos nyári estén.

- Öntözéskor előnyös, ha állott vizet, például esővizet vagy az akvárium vizét használjuk. Ez utóbbiban már nincs klór, viszont tartalmaz némi szerves anyagot és oldott nitrátot, nitritet, ami tápanyagot biztosít a növényeknek.

- A tápoldatok alkalmazásának hatására rohamos fejlődést és növekedést láthatunk. Tavasztól őszig körülbelül kéthetente alkalmazzuk a tápoldatot a dobozon feltüntetett hígításban. A téli időszakban ne használjuk!

Fordítsunk több figyelmet szobanövényeinkre, és meglátjuk, úgy meg fogják hálálni, hogy nem győzünk majd csodálkozni szépségükben!

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.