Képernyőbe zárt világ
- Dátum: 2016.08.26., 12:17
- ébredés, elalvás, facebook, függőség, Instagram, internet, képernyő, közösségi média, olvasás, web
Facebook, Instagram, Snapchat, Pinterest és még sorolhatnánk azokat az érdekes alkalmazásokat, amik a képernyőkön tartják a figyelmünket. Olyan könnyed, de mégis érdekes információkat nyújt az Internet ma már könnyen elérhető világa az okostelefonokon és tableteken, valamint laptopokon keresztül, amely még a személyiségünket is átformálja. Szabjunk ennek keretet tudatosan!
Tévedés azt hinni, hogy csak a zsenge korosztály van kitéve ennek a veszélynek. Ugyanennyire rabul ejthet bárkit a webvilág a felnőttek között is. Hisz a telefont előkapva csak pár érintés, és máris kapcsolódhatunk a barátainkkal, vagy vicces videókat, érdekes cikkeket, megosztásokat találhatunk a neten. Munka, vagy az otthoni feladatok után fáradtan nagyonis kényelmes megoldás ez a kikapcsolódásra és pihenésre.
Ne tagadjuk, vannak ennek előnyei is: például sokkal egyszerűbb a kapcsolattartás a szeretteinkkel, és tartalmasabb lehet az élmények megosztása. Könnyebb a munkakeresés, sőt eligazodva a szociális média területén jelentős előnyökhöz juthatunk a karrierünkben. Sok dolgot lehetne még sorolni, amiből kitűnik: a megoldás semmiképp sem az, ha elzárkózunk az elektronikus világtól, hanem az, ha megpróbáljuk kordában tartani - magunkat. No de miért van erre szükség?
Észre sem vesszük, úgy repül az idő a neten tallózgatva. Aki szeret például a facebook-on lógni, az elámulna, ha összeszámolnák egy héten, hogy hány órát töltött a közösségi felületen. Mondani sem kell, hogy ez mind értékes idő az életünkből. Kimutatható, hogy kevesebbet olvas, valamint az életben is könnyebb megoldásokat választ az, akit könnyen beszippant a képernyő által mutatott világ. Az érdeklődési kör beszűkül, s könnyebben unatkozik az ilyen ember különböző élethelyzetekben kütyük és internet nélkül.
A most felnőtt korosztálynak annyiban van könnyebb dolga, hogy tapasztalt az életében más alternatívát is, például fára mászás, postai levelezés és képeslapküldés, könyvolvasás, rejtvényfejtés - míg ugyanez a mai tinédzserekről már kevésbé mondható el. Így talán könnyebb rajtakapnia magát a képernyőfüggőségen a felnőtteknek. Bármely csoportba tartozunk is, érdemes bevezetni pár trükköt, hogy tudatosan féken tartsuk magunkat, ami az internetes közösségi életet érinti, és nyissuk meg magunknak a képernyőn túli világot is. Hogyan?
Szabad reggelek és esték: Legtöbben azzal indítják a napot, hogy csekkolják az üzeneteiket - akár azonnal ébredés után a mosdóban, vagy az első kávé mellett ülve. S ugyanígy alszanak el, telefonnal a kézben, hisz elalvás előtt már ez a legkényelmesebb tevékenység. Ne engedjünk a csábításnak, ez a szokás sajnos nem tesz jót. A reggelt érdemes inkább olvasással kezdeni, a szemnek sem kedvező, ha ébredés után azonnal a világító képernyőre kapcsolódik. Este pedig csak meghatározott időpontig engedjük magunkat képernyő elé. Ne legyen kifogás, hogy a telefonunkon van az ébresztőóra, hisz igen olcsón be lehet szerezni egy klasszikus ébresztőórát. Egyébként sem sem egészséges a telefonnal, tablettel aludni. Alvászavarokat, zavaros álmokat és alvási szakaszokat eredményezhet, ha alvás előtt még az interneten lógunk. Amennyiben nyugodtan szeretnénk pihenni, akkor inkább valamilyen jobb agyféltekés tevékenység ajánlott az elalvás előtti órákra, mondjuk kreatívkodás, rajzolás. A képernyő nélküli időket felhasználhatjuk a saját sikereink és jól szervezettségünk érdekében: este írjuk össze a másnapi teendőket, reggel pedig az általános céljainkat.
Tallózáskorlát: A legtöbb idő azzal megy el a közösségi médiában, hogy szabadon tallózgatunk, görgetünk, és próbáljuk kiszűrni a minket érdeklő tartalmakat a kevésbé érdektelenek tengerében. Mivel mind a figyelmet fenntartó információ, ez kevésbé tűnhet fel a számunkra. Jó módszer, ha a telefonunkon nem használjuk a facebook, csak az üzenetküldésre alkalamas Messenger alkalmazást. Ha pedig görgetünk pihenésképp, akkor állítsuk be a stoppert, hogy mennyi időkeretet szánunk a nézelődésre. Így nem mennek hosszú órák a semmibe.
Adminisztráció: Egyszerűen rajtakaphatjuk magunkat, ha egy héten át összeírjuk, mikor és mennyi időt töltöttünk a közösségi médiával. Egyrészt a kissé vagy nagyon függőket már maga a tényadat is felébresztheti, másrészt így könnyebb átalakítani a szokásrendszerünket, ha látjuk, hol és mennyire érdemes átszabni a tevékenységünket.
Tudatos korlátozások: Segíthet, ha döntésszerűen építünk be korlátozásokat, például egy hétig egyáltalán nem facebookozunk, vagy péntekenként mindig "mentes" napot tartunk. Az elején ez még nehezebb lehet, ha már rászoktunk a képernyőzésre, ez esetben írjunk össze olyan tevékenységeket, amiket már régóta halogatunk, vagy szívesen csinálunk, és ezek közül válogassunk akkor, amikor szívünk szerint kattintgatnánk a telefonunkon, vagy számítógépünkön. Ha tudjuk, hogy valahol várakoznunk kell például ügyintézéskor, akkor vigyünk magunkkal egy jó könyvet, és ne csak a netet bújjuk. Amikor pedig a szeretteinkkel, barátainkkal vagyunk, vagy a természetben ücsörgünk, lehetőség szerint hagyjuk otthon a kütyüket!
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.