10 ok, amiért fáradt lehetsz
- Dátum: 2016.09.13., 09:33
- alvás, betegség, cukorbetegség, depresszió, egészség, fáradtság, idegesség, kimerültség
Bármilyen komolyabb betegség fáradttá teheti az embert. Azonban vannak kisebb, láthatatlanabb okai is annak, ha a reggeli ébredéskor úgy érezzük, az éjszakai pihenés helyett mintha kimostak volna minket. Most 10 okot ismertetünk, melyeknek szerepe lehet a fáradtságérzet kialakulásában.
1. Cöliákia: egyfajta ételintolerancia, amikor a szervezet nem jól reagál az elfogyasztott gluténre – közismertebb néven lisztérzékenység. Napjainkban nagyon gyakori állapot, és sajnos sok esetben maga a beteg sem tud róla. Tünetei sokfélék lehetnek a fáradtságtól a vérszegénységen keresztül a hasmenésig szinte bármi.
2. Vérszegénység: a vashiányos vérszegénység az egyik leggyakoribb oka az állandó fáradtságnak. Húszból általánosan egy férfit érint, menstruáló nőknél viszont sokkal gyakoribb is lehet.
3. Krónikus fáradság szindróma: egy komoly állapot, ami legalább hat hónapig tart. Rendszerint más tünetek is megfigyelhetőek, többek között torokfájás, izom- vagy ízületi fájdalom és fejfájás.
4. Alvási apnoé (légzésszünet): ebben a kórképben alvás alatt a torok összeszűkül vagy bezár, és folyamatosan megszakítja a légzést. Következménye lehet horkolás, illetve a vér oxigénszintjének csökkenése. Az illető éjszaka gyakran felébred, és másnap kifejezetten kimerültnek érzi magát. Leggyakrabban a túlsúlyos, középkorú férfiaknál fordul elő, és a rendszeres alkoholfogyasztás, valamint a dohányzás súlyosbíthatja.
5. Pajzsmirigy alulműködés: kevés a tiroxin nevű hormon a szervezetben, és ez fáradtságérzetet eredményezhet. De a súlynövekedés és a fájó izmok is a jellemző tünetek közé sorolhatók. Inkább a nők betegsége, és a kor előrehaladtával nő az előfordulási gyakorisága.
6. Cukorbetegség: a fáradtság mellett jellemző tünetek az állandó szomjúságérzet, a gyakori vizelés és a súlycsökkenés.
7. Mononukleózis: egy vírus okozta fertőzés, melyet lázas állapot is kísérhet a fáradtságérzet, a torokfájás és a duzzadt mirigyek mellett. Leggyakrabban tinédzserek és fiatal felnőttek betegsége, és a tünetek a fertőzést követő 4-6 hétig tartanak, de a fáradtságérzet még hónapokig fennállhat.
8. Depresszió: megakadályozhatja az esti elalvást, illetve reggel túl korai ébredést is eredményezhet, aminek következtében a nap folyamán fáradtabbak lehetünk.
9. „Nyugtalan lábak”: ez egy olyan érzés a lábakban, ami ébren tart éjszaka. Azt érezzük, hogy állandóan mozgatni kell a lábainkat, mintha mély fájdalmunk lenne, vagy spontán folyamatosan rángatóznak. Ebből kifolyólag a nap folyamán sokkal fáradtabbaknak érezhetjük magunkat.
10. Idegesség: néhány embernek állandó, kontrollálhatatlan idegességérzete van, ami olyan erős, hogy a mindennapi életüket is befolyásolja. A fáradtság a betegség jellemző tünete.
Forrás: www.nhs.uk
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.