Egészséges táplálkozás: csak örömmel megy
- Dátum: 2016.10.06., 18:32
- boldogság, egészség, életmódváltás, étkezés, hiányérzet, hozzáállás, motiváció, öröm, táplálkozás, tradíció
A magyar kultúra alapszokása az élvezettel teli étkezés. Nem véletlen, hogy ilyen magas az elhízottak aránya: szeretünk enni, de az egészséges megoldások még nem eléggé elterjedtek. Hazánkban mind egyéni, mind családi és baráti szinten tradícióvá, szertartássá váltak a közös evések. Miután ebben a szokásrendszerben a táplálkozáshoz örömteli érzeteket rendeltünk a tanulási folyamat során, nem lehet úgy áttérni az egészséges étkezésre, hogy abban nem találjuk meg az örömforrásainkat. Ideig-óráig működhet egy örömtelenebb megoldás, ha kellően célorientáltak vagyunk, de hosszú távon, vagy egy életen át biztosan nem!
Előbb, vagy utóbb megelégeljük ezt a helyzetet, és azt mondjuk: "inkább a boldogságot választom, mint hogy sanyargassam magam". Vannak persze kivételek, akik számára a jelentős fogyás olyan óriási életminőség-változással jár, hogy ez tartja őket az egészséges étkezés útján. Ez a ritkább eset... A többség számára a hétköznapokban nem ekkora a változás, ha a helyes életmódra térnek át. Így hát a motiváció is kisebb. Ezért kell megtalálni a saját örömforrásunkat az egészséges étkezésben, és felfedezni az életmódváltás kellemes oldalát!
Igen ám, de ez hogyan sikerülhet? A legfontosabb, hogy kezdő lépésként ne mondjunk le a szeretett ételekről, csupán alakítsuk át őket. Ugyanis még a palacsintákat, süteményeket, tésztákat is el lehet készíteni egészséges, rostdús és kevésbé hízlaló változatban. Ha rögtön salátán akarunk élni, akkor egész egyszerűen túl nagy szintugrást követünk el: ez olyan, mintha egy első osztályt végzett gyereket az új tanévben máris ötödikbe íratnánk. Ha rájövünk, hogy igenis létezik más alternatíva, és semmitől sem vagyunk megfosztva a változás útján, akkor valószínű, hogy kevésbé fog hiányozni az adott étel még akkor is, ha esetleg nem, vagy nem rendszeresen fogyasztjuk. Ismerjük ugye, hogy a tiltott gyümölcs édesebb... Kedvenc étkeink egészségessé alakítása során pedig van időnk és lehetőségünk, hogy megtanuljunk helyesen táplálkozni.
A gondolkodásunk, a hozzáállásunk szintén nagyon fontos. Amíg sajnáljuk magunkat, és azon siránkozunk, hogy mennyi dologról kell lemondanunk az egészségünk, a szépségünk érdekében, addig folyamatosan hiányérzetben leszünk. Ennek egyértelműen csak az lehet a vége, hogy mégis megszánjuk magunkat, s mondjuk egy kis csokoládéval vigasztalódunk. Ha viszont pozitív a hozzáállásunk, az mindent megváltoztat! Milyen gondolatokkal segíthetjük magunkat?
- Megdicsérjük önmagunkat, amiért jó útra léptünk, és tettünk valamit a változás érdekében
- Írjuk össze, hogy mit szeretnénk elérni, és ragasszuk a cél-cetliket a konyhaszekrényre, a hűtőre, vagy a lakás valamely központi helyére!
- Tudatosítsuk magunkkal, hogy az egészséges ételekre való váltás a saját döntésünk volt, méghozzá egy olyan döntés, amit az önmagunk szeretete vezérelt. (Ehhez persze fontos, hogy ne csak külső ráhatásra kezdjődjön a változás, hanem bennünk is elinduljon valami.)
- Jutalmazzuk meg magunkat az elért eredményeinkért, persze ne valami egészségtelen finomsággal! Inkább élményekkel, új öltözékkel, egy jó könyvvel vagy filmmel, kellemes programmal.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?