A dohányzás lelki háttere
- Dátum: 2016.10.08., 20:57
- Ábrahám Adrienn
- cigaretta, cigi, dohányzás, függőség, légzés, menekülés, nikotin, önbizalomhiány, önértékelési problémák, önszeretet, stressz, szerepek, szocializáció
Mindenki tudja, hogy a dohányzásról leszokni nem sétagalopp - főleg azok, akik cigarettáznak, vagy valaha rendszeresen szívták a cigit. Igen ám, de a függőség oka nemcsak az a bizonyos nikotin - a háttérben komoly lelki okok állnak. Ezek megértése, felismerése és kezelése sokat segíthet abban, hogy végleg letegye a cigarettát.
Sokan úgy vélik, a cigaretta, mint függőség legfőbb oka a nikotin. Ha ez így lenne, mindenkinek a problémáját megoldaná a nikotinos tapasz, vagy rágó. Ám mindezek ellenére a dohányzók elismerik, hogy ezek csak kis segítséget nyújtanak a leszokáshoz. A bennfenntes című igaz történeten alapuló film (Russell Crowe főszereplésével) bemutatja a szomorú tényeket: a nikotinos rúdban bizony sok más olyan kémiai összetevő van jelen, amely függőséget okoz - és ez nem véletlen, hiszen nagy pénz rejlik a dohányiparban. Mindez viszont csak az egyik fele annak, hogy miért is függ valaki a cigarettától.
Hiszen ott vannak a lelki okok is, amelyekkel sajnos méltatlanul keveset foglalkoznak. Még a cigisdobozon sem olvashatunk róluk - ott csupán az egészségünkre káros hatásokkal próbálják elriasztani a vásárlókat. Már amennyire ez elriaszt bárkit is, hiszen a dohányzók szinte egyöntetűen vallják, hogy nemigen foglalkoznak ezekkel a képekkel és kiírásokkal, amik a csomagoláson találhatóak, egyszerűen ingerküszöbön túl kerül a számukra. Akit pedig mégis foglalkoztat, de nem tud, vagy nem akar lemondani a cigizésről, az már tud olyan cigisdoboz tartót vásárolni, ami eltakarja ezt a bizonyos szövegrészt, vagy amibe átteheti a cigarettáját. No de hogy milyen lelki attitűdök járulnak hozzá a dohányzáshoz, sőt okozzák azt, erről nem esik szó - de mi most írunk róla.
A dohányzás az önszeretet hiánya
A legfontosabb tényező, hogy a dohányzás szinte minden esetben az önszeretet hiányát jelzi. Ha valaki nagyképűen, vagy slendrián módon, lazán cigarettázik, az se tévesszen meg minket, sőt! A cigi éppenhogy tökéletes kellék az önbizalomhiány vagy az önértékelési problémák leplezéséhez. Ha valaki folyamatosan mérgezi magát és a szervezetét, az bizonyosan azt jelenti, hogy nem szereti és értékeli magát kellőképpen. Hiszen akit szeretünk, annak nem akarunk ártani! Vajon melyik szülő szeretné, hogy dohányozzon a gyermeke is? Vélhetően kevesen vannak ilyenek. Az önszeretet növekedésével egyre inkább jók leszünk magunkhoz, mind például az étkezés minőségének javításával, mind a rossz szokások letételével.
Mostantól más szerepet játszom
Fontos lépés azoknak, akik szeretnének leszokni a dohányzásról és elindulnak ezen az úton, hogy kimondják önmaguknak: "Már nem vagyok azonos azzal, aki dohányzik, és aki cigarettafüggő volt. Mentes vagyok ettől a függőségtől, szabad akaratom és választásom szerint - és én az egészséget, valamint a szabadságot választom." Ugyanis a dohányzás is a felvett szerepformák közé tartozik, és azonosítják magukat az emberek a függőségükkel. Amíg ez jelen van, addig egy hiányállapotot próbálnak meg átvészelni. Ha azonban a továbblépést vizualizálják, s kimondják azt, az sokat segíthet egy új tudatossági szintre felemelkedni, és a dohányzást elengedni.
Hiánypótló cselekedet
A másik fontos tényező a szokásrendszer. Nagyon sokan imádják a cigaretta rituáléját: ahogy kicsomagolják, kiveszik az első szálat, majd meggyújtják. S hogy kikapcsolódnak vele és általa, és addig is megtörik azokat a feladatokat, amiket kevésbé kedvelnek. Ez egy kis szünet, pici énidő, vagy éppen közösségi élmény. Érdemes megkeresni azokat az okokat, hogy mit próbál meg pótolni a cigarettázással? Például nem szereti a munkáját, és jól esik felállni óránként arra a pár percre? Vagy úgy érzi, nincs kapaszkodója, ezért a cigarettát használja erre a célra, hisz szó szerint a kezébe fogja azt, amiről azt hiszi, hogy segít valamicskét?
Nagyon sokan úgy érzik, a dohányzás jó eszköz a szocializációhoz, hiszen közös társaságot jelent a szintén cigizőkkel. Sőt, egyesek úgy érzik, ez az, ami a társaság középpontjában és az információk közelében tartja őket. Egy másik gyakori ok, hogy a dohányzó menekülni akar valami, vagy valaki elől. A cigivel töltött idő pedig ennek eszköze lehet, fizikai és lelki szinten egyaránt. Segíthet, ha megvizsgálja, miként lehet új szokásokat felvenni oly módon, hogy ezek a fontos igények is teljesüljenek. S persze a problémák megoldását is érdemes egyúttal elkezdeni. Ebben érdemes lehet lelki segítő szakember segítségét kérni.
Lélegezz!
Miért nyugtat meg a cigaretta? Nem elsősorban a nikotin és a benne lévő anyagok miatt. Az egyik ok a már említett rituálé. A másik pedig az, hogy a dohányzás során a cigi révén beszívjuk, majd kifújjuk a levegőt - is. Fontos tényező ez, hiszen a tudatos és mély lélegzés nyugató hatással bír. Ezt bizonyítja, hogy sokkhatás esetén az első, amit kérnek az emberektől, hogy lélegezzenek mélyeket, valamint hogy nagyon sok légzésre épülő meditációs és nyugtató technika létezik. Érdemes ezeket is kipróbálni és megtanulni, ha valaki le akar szokni a dohányzásról.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.